Kirjaoskuse tund m-täht. Kirjaoskuse ettevalmistamise tunni kokkuvõte: "Kõlab M, M ja täht M"

Kirjaoskuse tund m. Kirjaoskuse ettevalmistamise tunni kokkuvõte:

Tunni eesmärk: tutvustada häälikuid [M], [M '] ja M-tähte.

Ülesanded: häälikute [M], [M '] eristamine kõrva järgi, tutvumine M-tähe kujutisega; foneemiliste esituste täiustamine, häälikuanalüüsi ja -sünteesi oskused; peenmotoorika, kuulmis tähelepanu, mälu, kõne prosoodilise poole arendamine; armastuse ja austuse kasvatamine oma perekonna vastu.

Materjal: pildid: maja, perekond, kroon, pilv, sild, lumepall, kelk, eesel, vasar, säga, uks, kurk, auto, porgand, toonekurg, kraana, moon; kõlakojad, helide sümbolid, M-tähe graafiline kujutis, üksikud peeglid, märkmikud, loenduspulgad.

Tunni edenemine

1. Organisatsioonimoment.

Psühhogymnastika. Miimika harjutused.

- Milline on ema ja isa näoilme, kui nad on rõõmsad, kurvad, vihased. Kujutage ette õnnelikku ema, vihast isa. Võtke peegel, see aitab teid.

Hingamisharjutused. “Pudru keetmine”

Meie ema keedab putru
Ta toidab oma tütart Mašat pudruga.

I.p. - seistes, üks peopesa rinnal, teine ​​- kõhul. Hingake nina kaudu sisse, välja hingates hääldage “pahv-pahv-pahv” ja silitage end kõhtu.

2. Tunni teema aruandlus.

- Poisid, arvake ära mõistatus:

Kus on meie pere mugav?
Kus hommikul pudru järele lõhnab?
Kõnnivad kassikäpad,
Ja sissepääsu juures on sussid. (Maja)

Pilt "Maja" on eksponeeritud.

Mis on viimane heli, mida kuulete sõnas maja? [M]. Selles majas elab perekond. Kuulake, milline kaashäälik on sõnapere [M '] keskel. ( Kuvatakse pilt "perekond")

- Täna tutvume helidega [M] ja [M '], samuti tähega “M”, mis neid helisid tähistab.

3. Helide [M], [M '] omadused vastavalt artikulatsioonile ja akustilistele tunnustele.

- Võtke peeglid, öelge vaheldumisi helid [M], [M ']. Mis huultega toimub? ( Huuled sulguvad. Kui me hääldame heli [M], muutuvad huuled veidi vihaseks ja kui hääldame heli[M'] - naerata veidi. Kas õhk tuleb välja nina või suu kaudu? ( Nina kaudu). Kas hääl "magab" või "ärkab"? ( ärkab ülesse). Nii et helid [M], [M '] mida? ( kaashäälikud, häälestatud). Heli [M] - ( tahke) ja [M'] – (pehme). Tähistame heli [M] ruuduga ( sinine) värvid, [M'] - ( roheline).

4. Helide foneemilise taju diferentseerumise arendamine [M], [M '].

Mängi "Kuula tähelepanelikult"

Nüüd ma vaatan, kui tähelepanelik sa oled. Panen sõnadele nimed ja kui kuulete heli [M], tõstke sinine kast üles, kui [M '] on roheline.

Sõnad: m oloko, m lihtsalt, m ost, m ololok, to m higi, m kuu, m yshka, se m jah.

5. Häälikutega [M], [M '] silpide analüüs ja süntees

Mäng "Loenda helisid"

- Kuulake ja loendage, mitu heli ma teen, kasutage diagrammide koostamiseks sümbolikiipe. Olge ettevaatlik: MA, AM, YM, WE jne (lapsed loevad ja panevad silbiskeemid üles)

Mäng "Olgem sõbrad".

Oleme juba tuttavad mitme vokaaliga. nimeta neid ( a, o, u, s, i). Teeme nendega sõbraks helidega [M], [M ']. Ma kutsun täishääliku ja sina lisad hääliku [M], nii et see tuleb esimesena, ja anna tulemuseks silbile nimi. A - MA, O - MO, U - MU, S - WE. Hästi tehtud! Nüüd lisage heli [M '], nii et see oleks teine, ja nimetage saadud silp.

6. Helide [M], [M '] asukoha määramine sõnades.

- Mõtleme välja nimed koos helidega [M], [M '], kõigile pereliikmetele Dima, Mitya, Maya, Masha, Mila ja teised.) Määrake, kus asuvad nendes sõnades häälikud [M], [M ']: sõna alguses, keskel või lõpus. Töö helimajadega

Kuidas saavad lapsed hellalt oma ema kutsuda ( laste vastused). Kuidas sa hellitavalt oma ema kutsud? ( Emme, emme, emme jne.). Mida sa neid sõnu öeldes märkasid? (Nendes öökullides on kaks häält [M]) Mis ta on, su ema? ( lahke, õrn, armas jne).

7. Füüsiline minut.

Ja nüüd "laadime"

Tampime jalgu:
- Top - top - top.
Tõstame käed
- Plaks - plaks - plaks.
Jagame käed lahku
Ja me jookseme ringi.

8. Foneemiliste esituste arendamine.

Mäng "Arva ära sõna".

Mängu käik: Logopeed pakub lastele kaardid esemete kujutisega, lapsed peavad esile tõstma iga sõna esimese hääliku ja neid ükshaaval lisades moodustama uue sõna. Kõigepealt tuuakse näide.

Kaardid: kroon, pilv, sild - com
kelk, eesel, vasar - säga
uks, kurk, auto - maja
porgand, toonekurg, kraana - moon

9. Prosoodia arendamine.

- Ema vannitas last Milat ja määras järgmised sõnad:

Ema pesi Milat seebiga

Milale seep ei meeldinud.

(Keelekeeramist loetakse kordamööda kõigi pereliikmete nimel, tämbri ja hääletugevuse muutusega).

10. M-tähega tutvumine.

Lapsed, kas te armastate oma emasid? (Jah). Selle ilusa sõna kirjutamiseks peate tutvuma tähega "M". Vaadake, kuidas täht "M" välja näeb. (Laste vastused). Proovime koos joonistada tähte "M".

Sõbrad hoidsid käest kinni.
Ja nad ütlesid: "Sina ja mina oleme meie!"
Vahepeal
Selgus, et täht "M".

A. Šibajev.

(Lapsed löövad käed paarikaupa, kujutades tähte “M”).

- Hästi tehtud! Ja tähe "M" saab loenduspulkadest välja panna.

M-tähe laotamine loenduspulkadest.

Mäng "Uni".

Mängu käik: lapsed sulgesid silmad. Logopeed eemaldab ühe loenduspulga. Lapsed peavad taastama tähe "M".

Samal ajal kui silmad magasid
Tähed raamatus on muutunud väiksemaks,
Ava oma silmad
Mida lisada, arvake ära! (Sõnade autoriõigus)

Sõrmevõimlemine “Minu pere”

Suruge sõrmed rusikasse. Seejärel painutage need ükshaaval lahti, alustades pöidlast.

See sõrm on vanaisa
See sõrm on vanaema,
See sõrm on issi
See sõrm on emme
Ja see sõrm olen mina
See on kogu mu perekond.

(Viimase rea sõnade järgi pigistage rütmiliselt sõrmi ja vabastage need.)

Tähtede värvimine vihikus.

11. Tunni tulemus.

Milliseid helisid me kohtusime? Mis tähed need on?

Üllatushetk. Võlukasti mäng.

- Lapsed, täna nimetasite nii palju häid, lahkeid, südamlikke sõnu helidega [M], [M ']. Meenutagem neid uuesti ja hääldagem peopesades ning langetagem need võlukasti. ( Logopeed võtab karbist välja mitmevärvilised tähed). Ja nüüd, poisid, vaadake, teie sõnadest on saanud tähed, see on tänu hea töö eest klassis.

Kasutatud raamatud:

  1. Pozhilenko E.A. Helide ja sõnade võlumaailm \ Käsiraamat logopeedile. – M.: Humanit. toim. keskus VLADOS, 2002
  2. Kartushina M.Yu. Logorütmilised tunnid lasteaias. meetod. toetus - M .: TC Sphere, 2004
  3. Novikova E.V. Helide liigendamine graafilises pildis. Õppe- ja näidismaterjal. - M .: Kirjastus GNOM ja D, 2003

Zinaida Angarova

Eesmärgid: Tugevdada diskrimineerimist ja selget hääldusoskust helid(M,M) silpides sõnades, fraasides, arendada foneemilist kuulmist, harjutada antonüümide valikut; õppida mõistma ja õigesti selgitama lööklauseid.

1. Org. hetk. Istub maha see, kes vastab ühe sõnaga õigesti - Pallimäng "Ütle üks sõna" (sibul, kurk, tomat) jne.

2. Liigestusvõimlemine Kosinova A. M. järgi.

Hingamisharjutused. -

3. Sissejuhatus heli M,M.

Eksponeeritud lõuendil pildid aastast heli M, MINU. Milline heli rohkem kui teised helid esineb kõigis nendes sõnades? Lapsed vastutavad (M kõlab, M.)

Liigendamine heli: M - huuled on kokku surutud ja pinges, keel asub põhjas, õhk läbib nina.

Iseloomulik heli M:

- Heli(M)- konsonant, kõlav, tahke, seda ei saa laulda, tähistatud sinisega. Heli МЬ – kaashäälik, kõlav, pehme.

4. Hääl laadimine: ma-mya, mo-myo, mu-mu, me-mi, mina-mina, olen-am, om-om, y

Om-om – see on meie kodu

Om-om - päkapikk metsas

Om-om - säga jões

Om-om - album riiulis

m-um, um-um, um-um

Vaene karu jäi haigeks

Karu sõi palju mett. Karu nutab ja karjudes:

Mu kõht valutab.

5. Mäng "Kuula tähelepanelikult". Töö signaalikaartidega -

Lapsed näitavad kaashäälikute seas sinist ringi helid kuulevad heli"M"; roheline ring, kui seda kuuldakse "M": t, w, m, d, f, m, p, m, k, s, h, c, m, f, x, c, r, n, m jne.

silpides: sa, siis, mo, ka, po, mu, wo, mi, yes jne.

Sõnades: säga, Sonya, Rita, Sasha, meri, Tolja, märts, sammal jne.

6. Määrake heli didaktilistelt piltidelt kõlakojad. - (algus, keskpaik ja lõpp) moon, Tim, Misha, com, Tom, majakas jne)


7. Kehaline kasvatus

8. Sissejuhatus kiri"M" -



Joonista õhku, koosta kiri“M pulkadest, teraviljadest traadist.

9. Mida kirjad peidus? -


10. Mäng "Kivi ja puuvill" Signaalikaartidega töötamine. -

Hiir kraabib põrandal

Pruunkaru magab koopas.

See karu on väga armas

Ta lihtsalt ei pesnud käppa.

Hiir jooksis auku

Karu heitis koopasse magama.

Poiss on väike, kuid väga armas.

Ta pesi käed veega.

11. Mäng "Vastupidi" Antonüümidega kaust.

12. Populaarsete väljenditega tutvumine.

Karuteene. Kuidas sa aru saad? Lapsed vastavad oma mõtetega. Lõpetuseks teeb logopeed: (teenus, mis toob abi asemel kahju, probleeme).

Lehvita käega. Kuidas sa aru saad? Lapsed vastavad oma mõtetega. (lõpetada millelegi tähelepanu pööramine, lõpetada kellegi pärast muretsemine või millegi tegemine).

Segage vesi. Kuidas sa aru saad? Lapsed vastavad oma mõtetega.

(eriti asja segi ajamiseks, millessegi segaduse toomiseks). Kõik väljendid algavad tähega kirju? Lapsed vastavad.

13. Trükkimine kirju"M". Tutvumine täht M,M. Koht tähestikus. Kuidas see välja näeb täht M? (Vastused lapsed) . Kiri M koosneb neljast elemendid: kaks sirget ja kaks lühikest pulka.

Käsikäes tõusime püsti

Ja nad nägid välja nagu M.

Joonista sõrmega õhku.

uuesti üles laadida M-täht teraviljadest.

Tee figuur M täht traadist.

14. Töö graafilise salvestusega. Lausete koostamine 3, 4 sõnast. Ema peseb Milat. Mila mängib Annaga.

Trükkimine tähed M, m; silbid ma, mo, mu, me, mi, olen, om, meel, ym, im; sõnad ema

15. Lugemine silbid ja sõnad tahvlilt.

Frontaalse logopeedilise tunni kokkuvõte kirjaoskuse ettevalmistamiseks vanema rühma OHP-ga lastele.


Teema: HELI JA M-TÄHT

ÜLESANDED:

Paranduslik ja hariv:

  • õppida määrama esimest kaashääliku heli, kõvadus - pehmus, kõlavus - kurtus, hääliku asukoht sõnas (algus, lõpp);
  • kinnistada hääliku M selge hääldamise oskusi, mõiste "silp";
  • helianalüüsi ja silpide sünteesi harjutus, sõnade jagamine silpideks;
  • aktiveerige verbide sõnastik.

Parandus-arendav: arendada kuulmis tähelepanu, foneemilist taju, artikulatsiooni ja üldmotoorikat, käe-silma koordinatsiooni, mälu, mõtlemist.

Paranduslik ja hariv: kasvatada positiivset suhtumist tundidesse; oskus oma kõnet kontrollida; kujundada koostööoskus, oskus vestluspartnerit kuulata; kasvatada austust üksteise vastu.

VARUSTUS: pildid: tüdruk Maša, kass Murka, lilled - karikakrad, moonid, tulbid, astrid, sinilillid; manna ja piim, pildid heliga M ja ilma helita, suur M täht, mosaiik, punase ja sinise värvi laastud, heliriba.

ÕPPEKORD:

1. Sirvige heliradasid, nimetades iga vokaali.

Täna tahan teile rääkida ühe hämmastava loo ühest hämmastavast tüdrukust Mashast. Ja ta on hämmastav, sest iga päev mõtles ta enda jaoks välja uue mängu. Nii et täna Maša ärkas, pesi end, tegi harjutusi ja käsnade osas ei unustanud ta oma keelt.

2. Liigestusvõimlemine.

a) Konnad naeratavad - nad tõmbavad huuled otse kõrvade juurde ("Naerata" koos
suletud huuled)
b) jäljendan elevanti - tõmban huuli “tüvega”;
c) Keel on lai, sile - see osutub "teraks"

Täna mõtles Masha: "See on esimene heli, mida ma kuulen, ja ma olen temaga terve päeva sõber."
Järsku jooksis kass Murka ja hakkas Mašaga rääkima: "Moo-oo-oo-rr .."
Masha naeratas - see tähendab, et täna mängin ja sõbrunen heliga ... (mis poisid?) M-heliga.

3. Heli M artikulatsioon ja iseloomustus

Huuled on kinni, hambad veidi lahti, keel rahulik
asub allpool. Kaashäälik (seal on takistus - huuled), kindel, kõlav.

Masha läks kööki. Ema tegi seal hommikusöögi. Mis sa arvad, millist putru ema keetis: tatart, manna või riisi? Miks?
Masha läks aeda, kus kasvavad lilled, ja laulis teel laule:

4. Silbiridade reprodutseerimine: me-mo-mo, me-me-mo, me-mo-ma...(igaüks omakorda aitab Mashal laulu laulda)

Aias kasvas palju lilli (pildid põrandal), kuid Maša valis lilled ainult heliga M. ( astrid, kummel, kellad, moonid, tulbid).

Milliseid lilli tuleks korjata? Miks? (laste vastused)
Mis on moonikimbu nimi, kui tulpide kimp on tulp. Moonidest? ( moon), karikakratest? ( kummel). Masha naasis kööki lilledega. Ja laual oli juba manna puder ja piim. Mis oli laual? (manna ja piim). Maša naeris: "Emme, kui hea mees sa oled, aitad mind minu mängus."
- Miks Maša nii ütles?
Masha sõi kõike ja ütles aitäh.
Nüüd näitame Mashale, kuidas me saame helidega mängida.



5. Häälikuanalüüs ja silpide süntees.

Märkige kiibidega silbid: ma, om, mu.

Mäng "Elavad helid"

Masha võttis raamatu ja hakkas otsima pilte heliga "m". Meil on ka pilte, tehke need toolide alla.

6. D / ja "Leia pilt koos heliga" m ".

Määrake, kus häälik M asub sõna alguses või lõpus. Kelle lõpus on pildid heliga M, siis alguses tulevad välja pildid ilma helita M.

Silbime teie valitud sõnad:

7. D / ja “Jaga sõnad silpideks” (lapsed saavad valida).

lennata- me lööme
auto- trampima
moo-ho-mor- hüppame.

Kui isa töölt naasis, rääkis Masha piltidest heliga “m”, mida ta oli terve päeva otsinud. Ta sai ka pilte - lennata, auto, hiir. Isa küsis, mida need esemed teevad?

8. D / ja "Valige tegevussõna"

Lennata- lendab, sumiseb, häirib, istub, roomab ...
Auto- sõidab, peatub, kannab, sõidab sisse, lahkub ...
hiir- kriuksub, teeb müra, närib, kahiseb, jookseb, hüppab ...

9. Kirjaga tutvumine.

Poisid, me mäletame, et kuuleme ja hääldame helisid ning näeme, loeme ja kirjutame tähti. Nii et helil "m" on oma täht "M".

Võsa ja võlukepp
Nende vahel on märkeruut.
Ja nüüd on see kõigile selge
Selgus, et täht "M".
Lapsed panevad mosaiigist kirja.

10. Tunni kokkuvõte.

Kuidas kõlas täna klassis? Kas see on täishäälik või kaashäälik? Hääl või kurt? Kas kõva või pehme?

PHYSMINUTKA(keskklassis)
Meie käed – plaks-plaks-plaks (6 korda),
Me kick - top-top-top (6 korda).
Koputame rusikatega (6 korda),
Pöörame tagasi ja oleme vait (sulge käega suu).

Anzhero - Sudzhensky linnaosa
Vallaeelarveline koolieelne õppeasutus
kombineeritud tüüpi lasteaed nr 42
Materjali autor on logopeed:

Olesya kaaslane
Kirjaoskuse tund “Helid [M], [M ’]. M täht"

Teema: M kõlab, M. M täht.

Eesmärgid: tutvustage lastele kõlab M, Prl täht M.

Ülesanded:

Paranduslik ja hariv:

laste kirjeldamisoskus M kõlab, Minu

Laste teadmiste kinnistamine koduloomade ja nende poegade kohta;

Parandus-arendav:

Foneemilise kuulmise ja taju arendamine lastel

Üld-, peen- ja artikulatsioonimotoorika arendamine

Aktiivse sõnastiku laiendamine ja täiustamine

Paranduslik ja hariv:

Laste kõne enesekontrolli õpetus

Varustus: albumid autorilt kirjaoskus; pliiatsid; kaardistamise komplektid; lemmikloomi kujutav plakat; pildid pealkirjas M heli, Minu; loenduspulgad; mängukaru seljakott selja taga ja marmelaad.

Tunni edenemine:

1 Korralduslik hetk

Poisid täna meie juurde tuli külaline, kuid selleks, et teada saada, kes, peate ära arvama mõistatus:

Ta on karvane, ta on suur,

Ta magab talvel koopas,

Suvel marjade närimine

Võtab mesilastelt metsiku mett

Kohutav võib möirgada

Kohmakas loom.... (karu)

Meie karu tuli sinult kirjutamist ja lugemist õppima, sest tema läheb ka järgmisel aastal kooli.

2 Kinnitamine sooritatud materjalist:

Täna jätkame koos karuga teekonda läbi võlumaa helid ja tähed, tutvuge uutega helid ja tähed. Ütle mulle, mis on teisiti kiri helist? (helid me kuuleme ja räägime ning tähed on näha, kirjutage, lugege).

Mõnega helid ja tähed oleme juba kohtunud, loend AUIYO - mis need on? (vokaalid); PTKH (konsonandid). Mis vahe on konsonandil heli vokaalist? (kaashäälikute hääldamisel helidõhk kohtub takistusega ja täishäälikute hääldamisel helidõhk tuleb vabalt välja ja neid saab laulda).

Mäng "Arva ära heli artikulatsiooni järgi» - U A O I S

3 Postita teema klassid

Kriipivates käppades karul on mõistatused ja ta palus mul ära arvata nende:

Joob bensiini nagu piima

Saab kaugele joosta

Veab kaupa ja inimesi

Muidugi sa tead teda. (auto)

Hüppa-hüppa, hüppa-hüppa,

Kuklike mängis välja

Ani kohal sõidab

Meie rõõmsameelne .... (pall)

Nimetagem neid vihjesõnu uuesti ja tõstame esile esimesed. kõlab igas sõnas.

Auto on M, pall on M. Täpselt nendega kõlab, et kohtume. Need on vanemate ja nooremate vendade nimed ning nende perekonnanimi on EM. Nende hääldamisel helid Kas õhk väljub vabalt või puutub kokku takistusega? (barjääriga segavad huuled meid). Nii et see konsonantheli, võib olla raske (sinine) ja pehme (roheliselt). Samuti kaashäälikud. helid võib olla hääl ja kurt, kontrollige ja öelge meile, milline see on heli? (häälega).

4 Suhtlemine tähed ja helid:

Võsa ja võlukepp

Nende vahel on linnuke

Ja see on kõigile selge

Selgus täht M.

Loendage, mitu elementi selles on kiri? (4)

uuesti üles laadida pulgatähtede lugemine:

Ja selle kohta on veel üks luuletus kiri, seisake paarikaupa, käest kinni hoides näoga ettepoole.

Käsikäes tõusime püsti

Ja nad nägid välja nagu M.

Teie laudadel on kolm naljakat väikest meest, peate nende abiga paika panema silbid: ME - me-me-me säga ujume jões, MO-mo-mo-mo - Maša sõi popsi, MI - mi-mi-mi lind lehvitab tiibu.

Olge valmis albumites töötama, ärge unustage õiget kehahoiakut.

5 Töötage albumites autor kirjaoskus. S. Gomzyak

Avame albumid lk 22. Maša ja Miša tulid oma sünnipäeval teie lehele külla, neil on vaja teha kingitusi, võtta sinised ja rohelised pliiatsid, sinise pliiatsiga juhatame teid Maša juurde ja rohelise pliiatsiga Miša juurde .

6 Fizminutka

Kõnnime sokkides

Ja siis kannul

Oleme nagu poisid

Ja nagu kohmakas karu.

7 Mäng foneemilise kuulmise arendamiseks "Kõva pehme"

Teil on signaalkaardid laudadel, ma kutsun sõnu, kui kuulete vaikset heli võtad rohelise mehe, kõva - sinise mehe.

M - autod, söötja, suits, kotid, lennuk, sipelgad

M - kriit, tomat, komeedid, veski.

8 Helikirjade analüüs:

Poisid, mis on kõigi laste ja inimeste lemmiksõna maailmas? EMA

Mitu silpi on selles sõnas? helid M A M A printige see sõna kahe sinise pliiatsiga (konsonant heli) ja punane (täishäälik heli) .

Sõrmede võimlemine:

Seal on sarviline kits

Seal on tagumikuga kits.

Väike kits jookseb talle järele,

Kell heliseb.

Ei ole ju ainult inimestel emad, ka loomadel on emad, vaadake plakatit, loetlege poiss ja nimetage tema ema. Kulutage oma albumites ema oma poega.

9 Kokku klassid:

Millega helid kas me täna kohtusime? Kirjeldage neid helid.

Hästi tehtud poisid, tegite väga head tööd. Oi, mulle tundub, et karu on kolinud, ilmselt on ta sinuga väga rahul ja on sulle midagi ette valmistanud, tule siia, Miša, vaata, mis karul seljakotis on. (marmelaad). Aitäh Mishutka, kui maitsev ja magus täht M, poisid, nad proovivad teie marmelaadi!

GCD kokkuvõte vanemas rühmas
kompenseeriv suund.
Teema: Kõlab "m, m", täht M.

Koostanud logopeedi õpetaja MBDOU nr 41
kõrgeim kvalifikatsioonikategooria

Teema: Kõlab "m", "m". M täht.

Paranduslikud ja kasvatuslikud ülesanded:

Vokaalhelide häälduse parandamiseks mõiste "konsonantheli". - Õpetada lapsi õigesti hääldama ja eristama häälikuid "m" ja "m", tõstma esile soovitud kaashääliku silpides, sõnades. - Õppige eristama kõvasid ja pehmeid kaashäälikuid. - Õppige tuvastama sõnas esimest ja viimast häält, vokaalit sõna keskel. - Tutvustage M-tähte. - Kinnitage häälikuanalüüsi oskusi, koostades pöördsilbi kõlaskeemi, lugema pöördsilpe. - Arendada laste oskust sõnu silpideks jagada. - Harjutus nimisõnade akusatiivi ja instrumentaalkäände kasutamise, relatiivsete omadussõnade moodustamise, arvsõnade ja nimisõnade kooskõlastamise kohta.

Korrigeerivad ülesanded:

Arendada kuulmis- ja visuaalset tähelepanu, loogilist mõtlemist, foneemilisi esitusi, peenmotoorikat, väidete sidusust, loovat kujutlusvõimet.

Paranduslikud ja kasvatuslikud ülesanded:

Kasvatada huvi kognitiivse tegevuse vastu, algatusvõimet, iseseisvust, oskust üksteisega suhelda.

Varustus: mänguasjad - hiir ja hiired, karupoeg, ahv; teemapildid, mis kujutavad heinamaal maja, pilvi, päikest, lehma ja vasikat; häälikute sümbolid (kiibid), häälikute majad, hääliku määramiseks sõnas; esemed: piim, hapukoor, või, mesi; M kaart.

Tunni edenemine

I. Organisatsioonimoment. Lapsed seisavad ruumi keskel.

Ripsmed langevad

Silmad sulguvad

Jääme magama maagilise unenäoga

Lendame muinasjuttude maale.

1, 2, 3, 4, 5 —

Vaatame uuesti silmadega.

Logopeed: Raiesmikus on maja. Kes siin elab, saate nüüd teada, poisid. Kuula mõistatust ja leia piltide hulgast vastus.

Need väikesed purud

Isegi leivapuru on teretulnud. (Hiired)

Kes majas elab? (Laste vastused) Logopeed paneb mänguasjad välja - ema hiir ja hiir.

II. Psühhogymnastika.

Logopeed: igal hommikul tõusid hiired varakult üles, vaatasid aknast välja ja kohtusid päikesega. Ja täna peitus see pilvede taha ja hiired olid kurvad. Näidake poistele, kui kurvad hiired olid (laste teod).

Kuid peagi piilus päike pilve tagant, hiired naeratasid talle, olid vaimustuses. Näidake, kui õnnelikud hiired olid (Laste tegemised).

III. Artikulatsioonvõimlemine, hääle arendamine.

Lapsed naeratasid ja laulsid oma laule: u-a-i; ja - a - o;

Hiirelaulude kordamine (lapsed laulavad helikombinatsioone);

Milliseid helisid hiired laulsid? (laste vastused)

Mis need helid on? (laste vastused)

Miks neid vokaalideks nimetatakse? (laste vastused)

Millises majas vokaalid elavad? (laste vastused)

IV. Sissejuhatus "m" helisse.

1. Mõistatuse äraarvamine.

Varahommikul, olles oma laulud esitanud, jooksid hiired heinamaale teri korjama (nad valmistasid talveks varusid) ja nägid ... tohutut looma (hiired polnud seda kunagi näinud). Kes see on, poisid, aidake hiiri, arvake mõistatus.

Näljane pomiseb, närib täiega,

Annab piima kõigile lastele.

Kes see on? (laste vastused)

See on õige, poisid, see on lehm Martha.

Mida sa teed, lehm, pikad sarved,

"Mmm!" - müttab lehm Marta, - "Ma karjatan heinamaadel."

2. Heli hääldus, omadused, hääle areng.

Kuidas lehm nuttis? (Lapsed vastavad ühehäälselt)

Millise heliga me täna tutvume? (laste vastused)

Kui me hääldame häält "m", siis huuled sulguvad, õhk ei pääse suust läbi, huuled segavad. Õhk leidis teise tee – läbi nina. "M" on nasaalne heli.

Poisid, ümisegem nagu Martha. (Lapsed: "Mmmm...")

Kas laul töötas? (Vastused)

Mis on heli "m"? (Vastused)

Miks on "m" kaashäälik? (Vastused)

- Kui kael väriseb, kostab helin.

- » Mmmm" - lehm muigas, -

Ta otsis Milka mullikat.

Ja mullikas vastas talle: "Mm-mm."

Lehm müttas karmilt: m-m-m-m; ja mullikas vastas hellalt, hellitavalt: m-m-m.

Kuidas Martha pomises? (Lapsed vastavad) Kuidas Milka vastas? (Vastused)

Heli “m” on kaashäälik, hääleline, tahke, nasaalne, tähistatud kellukesega sinise kiibiga, elab sinises majas (kiip on paigutatud sinisesse majja).

Heli “m” on kaashäälik, heliline, pehme, nasaalne, tähistatud kellukesega rohelise kiibiga, elab rohelises majas (kiip asetatakse rohemajja).

V. Foneemilise kuulmise arendamine.

Mäng "Kes moodab?"

Hiired istuvad rohus ja kuulavad, kes mürab, kas Marta või Milka. Aitame neid: kui Martha oigab, tõstame heli "m" sümboli, kui Milka - heli "m" sümbolit.

1. Heli eraldamine paljudest kaashäälikutest:

c, m, n, m, c, m, f, m, w, m, n, m ....

2. Silpide seeriast: am, ap, mi, wa, pe, mu, me, ma, pho, shi, we, mi ...

VI. Kõnehingamise, kõnemälu, hääle arendamine.

Logopeed: Me kuulame, mäletame, kordame selgelt keeleväänajaid.

Ma - ema - ema - talv on õues,

Ma - ema - ema - külm talv,

Me - me - me - me ei karda talve,

Mina - mina - mina - oleme talve üle rõõmsad.

VII. Võimlemine sõrmedele

1. Mäng "Loendamine" (arvude 1-5 kooskõlastamine nimisõnadega)

Hiired korjasid heinamaalt seemneid ja jooksid koju, ema kiitis: "Talveks saab toiduvaru." Aitame hiirtel seemneid kokku lugeda.

Lastel on alustassidel seemned, nad loevad ja räägivad oma tegudest.

2. Mäng "Hiired pesevad käppasid"

Logopeed: Valmistasime talveks süüa, nüüd pole see kohutav. Peame hiirte käpad pesema, varsti tulevad sõbrad. Aitame neid poisid.

Hiired pesid oma käppasid seebiga,

Iga sõrm järjekorras:

Siin vahutasid nad suure,

Piserdades seda veega.

Ärge unustage kursorit

Pese mustus ja värv maha.

Keskmist pesti hoolega,

See pidi olema väga räpane.

Nimetu pastaga hõõrutud -

Kohe läks nahk punaseks.

Ja väike sõrm sai kiiresti pestud

Ta kartis väga seepi.

VIII. Helide "m", "m" asukoha määramine sõnades.

1. Nimisõnade akusatiivi käände kasutamine.

Sõbrad tulid hiirtele külla. Keda me näeme hiiri külastamas?

(laste vastused)

Mis on esimene heli, mida kuuleme sõnas "ahv"? (Vastus)

Ja sõnas "karu"? (Vastus)

Mäng "Kes mida tõi?"

Sõbrad tõid hiirtele mänguasju. Logopeed asetab need lauale.

Proovime ära arvata, kes mida tõi?

(Vastused: Ahv tõi pesanuku, kirjutusmasina.

Karu tõi püramiidi, palli.)

2. Nimisõnade instrumentaalkäände kasutamine.

Millega hiired oma sõpru kostitasid? Esemed asuvad laual (tooted - piim, või, hapukoor, mesi). Lapsed vastavad soovitustega.

(Vastused: Hiired ravisid oma sõpru piimaga.)

3. Suhteliste omadussõnade moodustamine

Hiireema valmistas külalistele maiuse:

piimast keetis ta putru (mida?) .... (piimatooted),

küpsetas kooki meest (millest?) ... (mesi),

Tegin koogile kreemi võist (millest?) .... (õli)

IX. Foneemilise kuulmise arendamine.

1. Mäng "Milline silp on üleliigne"

Ahv kutsus oma sõbrad mängu mängima ja me mängime nendega. Logopeed hääldab rida silpe, lapsed tõstavad esile lisa:

Ma-ma-pa mu-mu-nu

Mi-mi-pi mo-mo-but

2. Mäng "Milline täishäälik on sõnas peidus?"

Karu kutsub meid mängima sõnadega, milles on peidus täishäälikud. Milline? Kuula ja räägi. (Üksikute piltide järgi: moon, sild, hani, vaal, kass, saba, aur).

3. Mäng "Milline heli jooksis sõna lõppu?" (teemaliste piltide põhjal)

Logopeed hääldab sõna, lapsed kutsuvad viimast heli.

4. Mäng "Käime sõnad"

Lapsed jagavad sõnu silpideks, panevad paika silbiskeemid.

Fizminutka

Hiired kutsuvad oma sõpru liikuma ja meie, poisid, oleme nendega.

Üks, kaks - kõik tõusevad üles,

Kolm, neli - kükitama

Viis, kuus – keera ümber

Seitse, kaheksa – kummardu

Pöörake vasakule paremale

Ja naerata üksteisele.

X. Pöörd- ja otsesilpide helianalüüs.

(uksest kostab müra)

Logopeed: Poisid, keegi kraabib uksel, kas kuulete?

Rühma kuulub kass Murzik.

Murzik: Tihti pesen ennast mitte veega, vaid keelega.

Ja tihti unistan ka alustassist sooja mm piima ja smmm methankaga ja see lõhnab ka nagu hiireke.

Logopeed: kes see on? (Vastus) Huligaan ja naljamees kass Murzik. Tundsime su ära.

Murzik: Mitu meest teil puhkust on?

Logopeed: Poisid, mida me teeme? (Laste vastused) Sa eksled tänavatel ja poisid õpivad ja oskavad väga hästi helisid eristada. Kas sa, Mmmurzik, tead, millist esimest heli me sinu nimel kuuleme?

Murzik: Ei, ma ei tea. Milline?

Logopeed: poisid ütlevad teile kohe (lapsed vastavad).

Kas olete meile külla tulnud?

Murzik: Mmmyshki siin - mmmu lemmik delikatess, ummm - ummm, nii maitsev.

Logopeed (sosinaga): Poisid, täitkem kiiresti ülesanded ja siis muutub kass lahkeks, vapustavaks ega puutu meie hiiri.

Tagurpidi silpide helianalüüs:

Mitu häält tegi Murzik: aammm (vastus),

Mida me kuuleme esimest heli - ("a" - täishäälik),

Mis on 2. - ("m" - kaashäälik, heliline, tahke),

Ütle. Mis juhtus (ahhh)

Lapsed muudavad silpe: am - mind - im - om.

Mida me tegime? (laste vastused)

Kõlab, mida me ... (kuuleme, hääldame). Helid elavad tähtedes.

XI. M-tähe tutvustus.

Kaart, millel on M-täht.

Logopeed: Näeme kirja, loeme seda.

1. Lapsed kirjutavad tähte õhku, visandavad tähe tahvlile., Voldi see pulkadest kokku.

2. Mäng "Joonistame tähe"

Tõusime kiiresti paarikaupa püsti

Nad näevad välja nagu M-täht.- Lapsed joonistavad tähe paarikaupa.

3. Mäng "Windows"

Poisid mängivad “Windowsi” käsiraamatuga, korreleerivad helisid “a, y ja, o, m” ja nende tähti, loevad silpe.

Murzik kiidab poisse.

Murzik: Poisid, andke mulle andeks, ma ei tee enam hiirtele haiget ja tahan olla sama lahke kui teie.

Lapsed: Hästi tehtud, Murzik!

Logopeed: mida me kassi kohtleme, poisid?

(Hapukoor. Siin on kauss hapukoort, kiisu)

Kass: Maitsev smmmetana. Poisid, te olete nii uh, teate palju, uhm. Ma tahan ka õppida ega hakka enam mmhiirte jahtima. Nüüd ma toidan sind.

Murzik kostitab kutte Puss in Boots maiustuste ja lehtedega.

Kas teile meeldis muinasjutte? Mis helist me täna räägime? (laste vastused)

Ja nüüd on aeg muinasjutust tagasi pöörduda:

Üks kaks kolm neli viis,

keera enda ümber

Tagasitulek muinasjutust.

Hästi tehtud poisid. Olete kõvasti tööd teinud ja hästi hakkama saanud.



üleval