y ֆունկցիան x-ի արմատն է և նրա հատկությունները: Հզորության ֆունկցիա և արմատներ - սահմանում, հատկություններ և բանաձևեր

y ֆունկցիան x-ի արմատն է և նրա հատկությունները:  Հզորության ֆունկցիա և արմատներ - սահմանում, հատկություններ և բանաձևեր

8-րդ դասարան

Ուսուցիչ՝ Մելնիկովա Տ.Վ.

Դասի նպատակները.


Սարքավորումներ:

    Համակարգիչ, ինտերակտիվ գրատախտակ, թերթիկներ:

    Ներկայացում դասի համար.

ԴԱՍԻ ԱՅՑԸ

Դասի պլան.

    Ուսուցչի բացման խոսքը.

    Նախկինում ուսումնասիրված նյութի կրկնություն:

    Նոր նյութի ուսուցում (խմբային աշխատանք).

    Ֆունկցիոնալ ուսումնասիրություն. Գծապատկերի հատկությունները.

    Ժամանակացույցի քննարկում (ճակատային աշխատանք).

    Մաթեմատիկական քարտերի խաղ.

    Դասի ամփոփում.

I. Հիմնական գիտելիքների թարմացում.

Ողջույն ուսուցչի կողմից.

Ուսուցիչ :

Մի փոփոխականի կախվածությունը մյուսից կոչվում է ֆունկցիա։ Մինչ այժմ դուք ուսումնասիրել եք y = kx + b ֆունկցիաները; y =k/x, y=x 2. Այսօր մենք կշարունակենք ուսումնասիրել գործառույթները։ Այսօրվա դասին դուք կսովորեք, թե ինչ տեսք ունի քառակուսի արմատի ֆունկցիայի գրաֆիկը և կսովորեք, թե ինչպես ինքներդ կառուցել քառակուսի արմատի ֆունկցիաների գրաֆիկները:

Գրեք դասի թեման (սլայդ 1):

2. Ուսումնասիրված նյութի կրկնություն.

1. Որոնք են բանաձեւերով նշված գործառույթների անվանումները.

ա) y=2x+3; բ) y=5/x; գ) y = -1/2x+4; դ) y=2x; ե) y = -6/x զ) y = x 2?

2. Ո՞րն է դրանց գրաֆիկը: Ինչպե՞ս է այն գտնվում: Նշեք այս ֆունկցիաներից յուրաքանչյուրի սահմանման տիրույթը և արժեքի տիրույթը ( Նկ. Այս բանաձևերով տրված գործառույթների գրաֆիկները ցուցադրվում են յուրաքանչյուր գործառույթի համար, նշեք դրա տեսակը. (սլայդ 2):

3. Ո՞րն է յուրաքանչյուր ֆունկցիայի գրաֆիկը, ինչպե՞ս են կառուցված այդ գրաֆիկները:

(Սլայդ 3, կառուցված են ֆունկցիաների սխեմատիկ գրաֆիկները):

3. Նոր նյութի ուսումնասիրություն.

Ուսուցիչ:

Այսպիսով, այսօր մենք ուսումնասիրում ենք գործառույթը
և նրա ժամանակացույցը:

Մենք գիտենք, որ y=x2 ֆունկցիայի գրաֆիկը պարաբոլա է։ Որքա՞ն կլինի y=x2 ֆունկցիայի գրաֆիկը, եթե վերցնենք միայն x 0 ? Պարաբոլայի մի մասը նրա աջ ճյուղն է: Հիմա եկեք գծենք ֆունկցիան
.

Եկեք կրկնենք ֆունկցիաների գրաֆիկների կառուցման ալգորիթմը ( սլայդ 4, ալգորիթմով)

Հարց : Նայելով ֆունկցիայի վերլուծական նշումին՝ ի՞նչ եք կարծում, կարո՞ղ ենք ասել, թե ինչ արժեքներ են Xընդունելի? (Այո, x≥0) Քանի որ արտահայտությունը
իմաստ ունի բոլոր x-երի համար, որոնք մեծ են կամ հավասար են 0-ին:

Ուսուցիչ: Բնական երևույթների և մարդու գործունեության մեջ հաճախ հանդիպում են կախվածություն երկու մեծությունների միջև։ Ինչպե՞ս կարելի է այս հարաբերությունը ներկայացնել գրաֆիկով: ( խմբային աշխատանք)

Դասարանը բաժանված է խմբերի. Յուրաքանչյուր խումբ ստանում է առաջադրանք՝ կառուցել ֆունկցիայի գրաֆիկը
գրաֆիկական թղթի վրա՝ կատարելով ալգորիթմի բոլոր կետերը: Այնուհետև յուրաքանչյուր խմբից մեկական ներկայացուցիչ դուրս է գալիս և ցույց է տալիս խմբի աշխատանքը: (Բացվում է Slad 5, ստուգում է կատարվում, այնուհետև գրաֆիկը կառուցվում է նոթատետրերում)

4. Գործառույթի ուսումնասիրություն (խմբերով աշխատանքը շարունակվում է)

Ուսուցիչ:

    գտնել ֆունկցիայի տիրույթը;

    գտնել գործառույթի շրջանակը;

    որոշել ֆունկցիայի նվազման (բարձրացման) միջակայքերը.

    y>0, y<0.

Գրեք արդյունքները ձեզ համար (սլայդ 6):

Ուսուցիչ: Եկեք վերլուծենք գրաֆիկը. Ֆունկցիայի գրաֆիկը պարաբոլայի ճյուղ է։

Հարց Ասա ինձ, դու նախկինում ինչ-որ տեղ տեսե՞լ ես այս գրաֆիկը:

Նայեք գրաֆիկին և ասեք, թե արդյոք այն հատում է OX ուղիղը: (Ոչ) OU? (Ոչ). Նայիր գրաֆիկին և ասա ինձ, արդյոք գրաֆիկն ունի սիմետրիայի կենտրոն: Համաչափության առանցք?

Ամփոփենք.


Հիմա տեսնենք, թե ինչպես սովորեցինք նոր թեմա և կրկնեցինք մեր անդրադարձած նյութը: Մաթեմատիկական քարտերով խաղ (խաղի կանոններ. 5 հոգուց բաղկացած յուրաքանչյուր խմբին առաջարկվում է քարտերի հավաքածու (25 քարտ): Յուրաքանչյուր խաղացող ստանում է 5 քարտ, որոնց վրա գրված են հարցեր: Առաջին աշակերտը քարտերից մեկը տալիս է երկրորդին: աշակերտը, ով պետք է պատասխանի հարցին, եթե ուսանողը պատասխանում է հարցին, ապա քարտը կոտրված է, եթե ոչ, ապա ուսանողը վերցնում է քարտը և անցնում է քայլը և այլն, ընդհանուր առմամբ 5 քայլի համար: Եթե ​​աշակերտին քարտեր չեն մնացել, ապա հաշիվը -5 է, մնում է 1 քարտ – 4 միավոր, 2 քարտ – 3, 3 քարտ – 2 միավոր):

5. Դասի ամփոփում.(ուսանողները գնահատվում են ստուգաթերթերով)

Տնային առաջադրանք.

    Ուսումնասիրեք 8-րդ պարբերությունը.

    Լուծել թիվ 172, թիվ 179, թիվ 183։

    Պատրաստել զեկույցներ «Գործառույթների կիրառումը գիտության և գրականության տարբեր ոլորտներում» թեմայով:

Արտացոլում.

Ցույց տվեք ձեր տրամադրությունը ձեր գրասեղանի նկարներով:

Այսօրվա դասը

    Ինձ դուր եկավ:

    Ինձ դուր չեկավ։

    Դասի նյութ I ( հասկացա, չհասկացա):

Քաղաքային ուսումնական հաստատություն

թիվ 1 միջնակարգ դպրոց

Արվեստ. Բրյուխովեցկայա

քաղաքային կազմավորում Բրյուխովեցկի շրջան

Մաթեմատիկայի ուսուցիչ

Գուչենկո Անժելա Վիկտորովնա

2014 թ

Ֆունկցիան y =
, դրա հատկությունները և գրաֆիկը

Դասի տեսակը. նոր նյութ սովորելը

Դասի նպատակները.

Դասի ընթացքում լուծված խնդիրներ.

    սովորեցնել ուսանողներին ինքնուրույն աշխատել;

    ենթադրություններ և ենթադրություններ անել;

    կարողանալ ընդհանրացնել ուսումնասիրվող գործոնները.

Սարքավորումներ: տախտակ, կավիճ, մուլտիմեդիա պրոյեկտոր, թերթիկներ

Դասի ժամանակը.

    Ուսանողների հետ միասին դասի թեմայի որոշում.1 րոպե

    Ուսանողների հետ միասին որոշել դասի նպատակներն ու խնդիրները.1 րոպե

    Գիտելիքների թարմացում (ճակատային հետազոտություն) –3 րոպե

    Բանավոր աշխատանք -3 րոպե

    Նոր նյութի բացատրություն՝ հիմնված խնդրահարույց իրավիճակների ստեղծման վրա.7 րոպե

    Ֆիզմնուտկա –2 րոպե

    Դասի հետ միասին գծապատկերի գծում, նոթատետրում կառուցվածքի կազմում և ֆունկցիայի հատկությունների որոշում, դասագրքի հետ աշխատանք.10 րոպե

    Ձեռք բերված գիտելիքների համախմբում և գրաֆիկական փոխակերպման հմտությունների կիրառում.9 րոպե .

    Ամփոփելով դասը, տրամադրելով հետադարձ կապ -3 րոպե

    Տնային առաջադրանք -1 րոպե

Ընդհանուր 40 րոպե:

Դասի առաջընթացը.

    Ուսանողների հետ միասին դասի թեմայի որոշում (1ր).

Դասի թեման որոշվում է ուսանողների կողմից՝ օգտագործելով ուղղորդող հարցեր.

    ֆունկցիան- օրգանի, ամբողջ օրգանիզմի կողմից իրականացվող աշխատանք.

    ֆունկցիան- ծրագրի կամ սարքի հնարավորություն, տարբերակ, հմտություն:

    ֆունկցիան- պարտականությունը, գործունեության շրջանակը.

    ֆունկցիանկերպար գրական ստեղծագործության մեջ.

    ֆունկցիան- համակարգչային գիտության ենթածրագրի տեսակը

    ֆունկցիանմաթեմատիկայի մեջ՝ մի մեծության մյուսից կախվածության օրենքը։

    Սովորողների հետ միասին որոշել դասի նպատակներն ու խնդիրները (1ր).

Ուսուցիչը աշակերտների օգնությամբ ձևակերպում և արտասանում է այս դասի նպատակներն ու խնդիրները։

    Գիտելիքների թարմացում (ճակատային հետազոտություն – 3 րոպե):

    Բանավոր աշխատանք – 3ր.

Ճակատային աշխատանք.

(A-ն և B-ն պատկանում են, C-ն՝ ոչ)

    Նոր նյութի բացատրություն (խնդրահարույց իրավիճակների ստեղծման հիման վրա – 7 րոպե):

Խնդրահարույց իրավիճակ. նկարագրել անհայտ ֆունկցիայի հատկությունները.

Դասարանը բաժանեք 4-5 հոգանոց թիմերի, բաժանեք ձևաթղթեր՝ տրված հարցերին պատասխանելու համար:

Ձև թիվ 1

    y=0, x=-ով

    Գործառույթի շրջանակը.

    Գործառույթների արժեքների հավաքածու:

Թիմի ներկայացուցիչներից մեկը պատասխանում է յուրաքանչյուր հարցին, մնացած թիմերը քվեարկում են «կողմ» կամ «դեմ» ազդանշանային քարտերով և անհրաժեշտության դեպքում լրացնում են իրենց դասընկերների պատասխանները:

Դասի հետ միասին եզրակացություն արեք սահմանման տիրույթի, արժեքների բազմության և y= ֆունկցիայի զրոների մասին։

Խնդրահարույց իրավիճակ : փորձել կառուցել անհայտ ֆունկցիայի գրաֆիկ (թիմերում քննարկում է, լուծում որոնում):

Ուսուցիչը հիշեցնում է ֆունկցիայի գրաֆիկների կառուցման ալգորիթմը: Աշակերտները թիմերով փորձում են ձևերի վրա պատկերել y= ֆունկցիայի գրաֆիկը, այնուհետև միմյանց հետ փոխանակել ձևեր՝ ինքնորոշման և փոխադարձ փորձարկման համար:

Ֆիզմնուտկա (Ծաղրածու)

    Դասարանի հետ միասին գծապատկերի կառուցում նոթատետրերում դիզայնով – 10ր.

Ընդհանուր քննարկումից հետո y= ֆունկցիայի գրաֆիկի կառուցման առաջադրանքը յուրաքանչյուր աշակերտի կողմից կատարվում է առանձին նոթատետրում: Այս պահին ուսուցիչը տարբերվող օգնություն է ցուցաբերում ուսանողներին: Այն բանից հետո, երբ ուսանողները կատարում են առաջադրանքը, ֆունկցիայի գրաֆիկը ցուցադրվում է գրատախտակին և ուսանողներին առաջարկվում է պատասխանել հետևյալ հարցերին.


Եզրակացություն: Սովորողների հետ եզրակացություն արեք ֆունկցիայի հատկությունների մասին և կարդացեք դասագրքից.

    Ձեռք բերված գիտելիքների համախմբում և գրաֆիկների փոխակերպման հմտությունների կիրառում – 9 րոպե:

Սովորողները աշխատում են իրենց քարտի վրա (ըստ տարբերակների), հետո փոխում և ստուգում են միմյանց: Այնուհետև գրատախտակին ցուցադրվում են գրաֆիկներ, և ուսանողները գնահատում են իրենց աշխատանքը՝ համեմատելով այն գրատախտակի հետ:

Քարտ թիվ 1


Քարտ թիվ 2


Եզրակացություն: գրաֆիկի փոխակերպումների մասին

1) զուգահեռ փոխանցում op-amp առանցքի երկայնքով

2) տեղաշարժը OX առանցքի երկայնքով.

9. Դասի ամփոփում, հետադարձ կապի ապահովում – 3ր.

ՍԼԱՅԴՆԵՐ տեղադրեք բաց թողնված բառերը

    Այս ֆունկցիայի սահմանման տիրույթը, բացառությամբ բոլոր թվերի ... (բացասական):

    Ֆունկցիայի գրաֆիկը գտնվում է... (ես)քառորդներ.

    Երբ արգումենտը x = 0, արժեքը... (գործառույթներ) y = ... (0).

    Ֆունկցիայի ամենամեծ արժեքը... (գոյություն չունի)ամենափոքր արժեքը - … (հավասար է 0)

10. Տնային աշխատանք (մեկնաբանություններով – 1ր).

Ըստ դասագրքի- §13

Ըստ խնդրի գրքի– Թիվ 13.3, թիվ 74 (թերի քառակուսի հավասարումների կրկնություն)

Դիտարկենք y=√x ֆունկցիան։ Այս ֆունկցիայի գրաֆիկը ներկայացված է ստորև բերված նկարում:

y=√x ֆունկցիայի գրաֆիկը

Ինչպես տեսնում եք, գրաֆիկը նման է պտտվող պարաբոլայի, ավելի ճիշտ՝ նրա ճյուղերից մեկին։ Ստանում ենք x=y^2 պարաբոլայի ճյուղ։ Նկարից պարզ է դառնում, որ գրաֆիկը դիպչում է Oy առանցքին միայն մեկ անգամ՝ կոորդինատներով (0;0) կետում։
Այժմ հարկ է նշել այս ֆունկցիայի հիմնական հատկությունները:

y=√x ֆունկցիայի հատկությունները

1. Ֆունկցիայի սահմանման տիրույթը ճառագայթ է)


Ամենաշատ խոսվածը
Եռանկյան պարագիծը և մակերեսը Ինչպես հաշվարկել եռանկյան պարագիծը Եռանկյան պարագիծը և մակերեսը Ինչպես հաշվարկել եռանկյան պարագիծը
Քաղաքում բնապահպանական խնդիրների առաջացումը Քաղաքում բնապահպանական խնդիրների առաջացումը
Ստալինգրադի ճակատամարտ. ռազմական գործողությունների ընթացք, հերոսներ, նշանակություն, քարտեզ Ստալինգրադի քարտեզը մինչև պատերազմը փողոցներով Ստալինգրադի ճակատամարտ. ռազմական գործողությունների ընթացք, հերոսներ, նշանակություն, քարտեզ Ստալինգրադի քարտեզը մինչև պատերազմը փողոցներով


վերեւ