Kursprogrammet ”On the Road to the ABCs” (talutveckling och förberedelse för läskunnighet). Logopedprojekt "På väg till ABC" På väg mot ABC del 4 print

Kursprogrammet ”On the Road to the ABCs” (talutveckling och förberedelse för läskunnighet).  Logopedprojekt

Natalia Vnukova

Mål klasser:

Mål: utvidga idén om ljud [Ts], om artikulationsorganens deltagande i dess uttal; ökad uppmärksamhet på ljud och stavelsesammansättning av ord, förmågan att jämföra ord enl ljud och stavelsekomposition; utveckling av konsolidering av idén om fonemens semantiskt distinkta roll; utveckling av fonemisk hörsel och fonemisk perception, förmågan att producera komplex ljud och stavelseanalys av ord, transformera ord genom att lägga till, ta bort, ersätta och ordna om ljud och stavelser; berikning ordförråd, konsolidering av förmågan att välja lexikalt material till ett givet schema; utveckling grammatisk struktur, sammanhängande tal, tänkande, minne, perception, intresse för att skaffa nya kunskaper och färdigheter.

Utrustning:Hjälteleksaker: Igelkott, liten räv och klok uggla, beteckning ljud [Ts], bilder på ljud [Ts].

Material: Arbetsbok "Förbi vägen till ABC» . En guide till talutveckling för barn. Del 4 (6-7 år). R.N. Buneev, E.V. Buneeva, T.R. Kislova.

Färgpennor. Kassaregister ljud beteckningar för varje barn.

Lektionens framsteg.

I. REPETITION (utveckling av sammanhängande tal).

- Vad är skillnaden låter [С] och [']?

– Vilken bokstav är de betecknade med?

– Hur skiljer sig bokstäver från ljud?

– Hur fixade Igelkotten karusellen?

II. En berättelse om en igelkott, en liten räv och en klok uggla. (sund talkultur)

Leksakerna hade så roligt och skrattade när de åkte på karusellen att de inte märkte hur hästen närmade sig dem. "Varför är du inte på cirkus?"– frågade hon dem. Av förvåning var våra vänner så förvirrade att de inte kunde hitta något att svara henne på. "Det är en stor föreställning på cirkusen idag", fortsatte hästen. - Sitt på mig. Jag tar dig." (Se bild på sidan 30)

Förbi väg en ny vän berättade att hon jobbar på en cirkus och att hon heter Tsarina. "Är du kungens hustru?"- frågade den lilla räven. "Inte alls," skrattade hästen. "De gav mig det här smeknamnet för att jag har en liten fläck i pannan i form av en krona." Drottningen sa också att andra djur arbetar med henne på cirkusen. Många har fött ungar i vår. När de växer upp kommer de också att bli cirkusartister, som sina pappor och mammor. Under tiden är de fortfarande små, så ett speciellt cirkusdagis öppnades för dem.

"Åh! "Jag babblar fullständigt", utbrast drottningen. "Du och jag kanske inte kommer till slutet av föreställningen!" Hon rådde sina ryttare att hålla sig hårt och rusade i full fart.

“Tsok-tsok-tsok-tsok!”– de knackade på hennes hovväg, med varje steg som för våra vänner närmare cirkusen - ett fantastiskt mirakelpalats.

- Som ljudhörs i början av orden: drottning, kung, cirkus?

– Idag ska vi prata om ljud [Ts].

1) – Bilden, som visar hur drottninghästen klickar, betyder ljud [Ts]. Hur rör sig tungan när man säger detta? ljud?

– Visa på bilden ljud [Ts], berätta hur han är. (Konsonant, döv, hård.)

– Posta använder ljudbeteckningar stavelser: YTs - AC - TsA, ETs - ETs - CE, YTs - OTs - TsO, etc.,

Ord: KYCKLING, SÅNGARE.

– Hitta huset på stadskartan ljud[C] och rita en pil till den.

2) Arbeta med en ritning (sid. 31).

– Vilken färg är det angivet? ljud [Ts]? Varför?

– Bestäm i vilken del av ordet du hör ljud [Ts], och färga motsvarande celler blå.

3) Arbeta med en ritning (sid. 30).

– Namnge barnen på cirkusdagis.

– Namnge mödrarna till dessa ungar och markera med en cirkel de av dem vars namn uttalas med ljud [Ts].

– Vem är lejonungens mamma? (Lejoninna.)

– Det här ordet innehåller ljud [Ts]? (Ja.)

– Rita en blå cirkel bredvid lejonungen.

Så, med hjälp av läraren, och sedan självständigt, ritar barnen cirklar bredvid lammet, björnungen, tigerungen och kycklingen.

4) Idrottsminut.

Klack, Klack, Klack, Klack,

Jag är en häst, grå sida!

Jag dunkar i hovarna

Om du vill skjutsar jag dig.

Vi åker med vägar

Nu i gång, nu i galopp,

Låt oss beta på ängen

Låt oss koppla av på stranden.

(Barn turas om att stampa med fötterna (händer på bältet, springer sedan i en cirkel med sidosteg. Sedan stannar de, böjer sig framåt, som om de betar, och till sist sätter de sig på huk och vilar.)

5) Arbeta med en ritning (sid. 31).


– Hur kan du med ett ord beskriva allt som visas på bilderna? (Produkter.)

– Nämn rätterna som dessa produkter serveras i. Om namnet på rätten inte ingår ljud [Ts], stryk över denna produkt.

– Vad serveras sockret i? (I sockerskålen.)

– Det här ordet innehåller ljud [Ts]?

(Nej.)

– Vad serveras oljan i? (I oljedunken.)

– Det här ordet innehåller ljud [Ts]? (Nej.)

– Ska jag stryka över den här bilden? (Nödvändig.) Etc.

6) Ändra ordet så att det visas ljud [Ts]:

a) ord (ord, bokstav (bokstav, fönster (fönster, botten) (botten, fat, klänning, vatten, flicka, snöstorm;

b) lärare (lärare, utbildare (pedagog, konstnär, mästare, dansare, elev, guide, läsare);

c) simmar (simmar, sjunger (sångare, smider; listig, klok, skicklig, vågad, dum, ung.

7) Arbeta med en ritning (sid. 31).


– Det här är ett brev "tse". Som ljudet den representerar?

- Hur ska du skugga det här brevet?

– Vilka bokstäver liknar C och hur skiljer det sig från dem?

Häger står på verandan

Förklarar bokstaven C:

- Kom, Chicken Little.

Upprepa: chick-chick-chick.

Om du lär dig din läxa,

Jag ska ge dig en blomma.

(G. Sapgir)

- Förvandla den här bokstaven C till en häger.

- Läs stavelserna.


– Vad har du lärt dig om ljud [Ts]? Vilken bokstav betecknas den med och hur skiljer den sig från den?

- Döp orden med ljud [Ts].

Litteratur: "Förbi vägen till ABC". Riktlinjer för pedagoger, logopeder, lärare och föräldrar för del 3 och 4/ Vetenskapligt redigerad av R. N. Buneev, E. V. Buneeva.



Förklarande anteckning

till kursprogrammet "On the Road to the ABCs"

Ytterligare utbildningsprogram utveckling av tal och förberedelser för att lära sig läsa och skriva ”På vägen till ABC” har en kulturell inriktning och är sammanställd utifrån statligt program”Utveckling av tal och förberedelser för att lära sig läsa och skriva”, föreslagit av R.N. Buneev, E.V. Buneeva, T.R. Surt för förskoleförberedelser,enligt kraven:

    Federal State Educational Standard for Primary General Education Federal lag Ryska Federationen daterad 29 december 2012 nr 273 federal lag "Om utbildning i Ryska federationen"

    Order från Ryska federationens utbildningsministerium daterad 29 augusti 2013 nr 1008 "Om godkännande av förfarandet för att organisera och genomföra utbildningsverksamhet för ytterligare allmänna utbildningsprogram»

    Utvecklingskoncept ytterligare utbildning barn i Ryska federationen fram till 2020.

    Resolution från Ryska federationens chefshygienläkare daterad 04.07. 2014 nr 41 "Om godkännande av SanPiN 2.4.4.3172-14" Sanitära och epidemiologiska krav för utformning, innehåll och organisation av arbetsregimen utbildningsorganisationer ytterligare utbildning för barn.

Programmet speglar modernt vetenskapliga åsikter om sätt att organisera utvecklingsutbildning, ger en lösning på problemet med intellektuell och personlig utveckling hos barn, bildandet av deras kognitiva intressen och kreativt tänkande, hjälper till att bevara och stödja deras hälsa.

Grundläggandesyfte utbildningen i detta program är att arbeta med ljudkulturen i barns tal, och huvudinnehållet är ljudstavelseanalys av ord. En speciell egenskap hos programmet är användningen av element logopedteknik för barn förskoleåldern, vars syfte är att förhindra läs- och skrivfel. Arbete med ljudstavelseanalys av ord kombineras med arbete med talutveckling.

För talutvecklingäldre förskolebarn har ett rikt ordförråd som fortsätter att expandera, bland annat genom passivt ordförråd. De flesta barn fullbordar bildandet av talets grammatiska struktur, och barn börjar gradvis bemästra textens grammatik (använd kommunikationsmedel mellan meningar i talet; när de komponerar sin egen text formulerar de den med inledande och avslutande meningar).

Lärarens roll är att skapa situationer för aktivt tal, kommunikation och att bemästra talmönster. Särskild uppmärksamhet ägnas åt utvecklingen av fonemisk hörsel och korrekt ljuduttal.

Klasserna är uppbyggda på ett underhållande sätt spelform använda talspel, som gör det möjligt för barn att framgångsrikt bemästra ljudanalys och med intresse observera funktionerna hos ord och deras användning i tal. Utbildningsmaterial presenteras i jämförelse, sida vid sida och uppmuntrar barn att ständigt resonera, analysera, dra sina egna slutsatser, lära sig att motivera dem och välja rätt lösning bland olika svarsalternativ. Alltså det huvudsakligavärde , grunden för allt utbildningsverksamhet– kreativt tänkande hos barnet, på grundval av vilket ett system för kunskap om språk gradvis formas och behovet av språkkunskaper och talförbättring formas.

Uppgifter:

1. Bildande av motivation för lärande och intresse för själva lärandeprocessen.

2. Utveckling av visuellt-figurativt och bildning av verbalt-logiskt tänkande, förmågan att dra slutsatser, motivera sina bedömningar.

3. Utveckling av allmänna pedagogiska färdigheter: förmågan att arbeta i ett team, interagera och avsluta det du påbörjar; arbeta noggrant, koncentrerat, planera och kontrollera dina handlingar.

4. Träning i ljudstavelseanalys av ord.

5. Berikning av aktivt, passivt, potentiellt ordförråd.

6. Utveckling av talets grammatiska struktur.

7. Utveckling av sammanhängande talfärdigheter baserat på barnets talupplevelse.

8. Utveckling av fonemisk hörsel, förbättring av ljudkulturen för barns tal.

Nyhet given arbetsprogram bestäms av federal statlig standard utbildning. Utmärkande egenskaper är:

1. Fastställande av typerna av organisation av studenters aktiviteter som syftar till att uppnå personliga, metaämnes- och ämnesspecifika resultat för att bemästra utbildningskursen.

2. Genomförandet av programmet baseras på värderiktlinjer och pedagogiska resultat.

Den huvudsakliga klassformen är klasser med en liten grupp barn.

Klasserna genomförs i form av ett spel, vilket är obligatoriskt för klasser med förskolebarn. Samtidigt bör den utbredda användningen av spelelement inte minska klassernas undervisnings-, utvecklings- och pedagogiska roll.

Vid val av material till klasser ges riktlinjer ang programmaterial i ämnen: ryska språket, världen omkring oss.

När de studerar i detta program kommer studenterna att visa en självständig önskan att vidga sina horisonter.

Det kompletterande utbildningsprogrammet för utveckling av tal och förberedelser för att lära sig läsa och skriva "På vägen till ABC" har en kulturell inriktning.

Följande tekniker används i träning: teknik för utvecklingsutbildning; teknik för individualisering av träning; personcentrerad teknik; kompetens och aktivitetssätt.

Det är alltså grundläggandeDen första uppgiften för den föreslagna kursen är nämligen att utveckla en kulturell inriktning ochutveckling har lärt sig ativa förmågor, allmänna pedagogiska förmågor och färdigheter .

Principer för val av innehåll

Principen om harmonisk utbildning av individen;

Principen om gradualism och konsekvens

Principen om framgång;

Principen om belastningens proportionalitet till nivån och hälsotillståndet för att upprätthålla barnets hälsa;

Principen om kreativ utveckling;

Tillgänglighetsprincipen;

Principen att fokusera på egenskaperna och förmågorna - barnets naturliga överensstämmelse;

Princip individuellt förhållningssätt;

Principen om praktisk orientering.

Vid implementering av programmet används följande former och metoder:

Grundläggande undervisningsmetoder:

    konversation;

    ett spel;

    praktiskt arbete;

Ålder på barn som är inskrivna i programmet”On the Road to the ABC” är 5,5 – 6,5 år.

Huvuddragen i denna ålder är att en ny social utvecklingssituation uppstår, den ledande aktiviteten blir lek, under vilken förskolebarn behärskar andra typer av aktiviteter. Dessutom, i denna ålder, uppstår viktiga nya formationer i de mentala och personliga sfärerna, intensiv intellektuell utveckling av barnet inträffar och beredskap för lärande i skolan bildas.

Anmälan till klasser enligt kursprogrammet"På väg till ABC"sker i enlighet med kraven i lokala lagar från MAOU Secondary School nr. 56 för tillhandahållande av betalda utbildningstjänster.

Förutspådda resultat

Som ett resultat av de arbetsformer och arbetsmetoder som används, med användning av de angivna principerna för undervisning, förlitar sig på kunskap om de psykologiska egenskaperna hos förskoleelever, träning enligt kursprogrammet"På väg till ABC"kommer att bidra till deras utveckling och bildandet av en kulturell inriktning.

Personliga, metaämnes- och ämnesresultat av att bemästra kursen

Personliga resultat Att studera kursen är bildandet av följande färdigheter:

- bestämma Ochuttrycka under ledning av en lärare, de enklaste beteendereglerna i samarbete gemensamma för alla människor (etiska normer).

I situationer av kommunikation och samarbete som föreslås av läraren, baserat på enkla beteenderegler som är gemensamma för alla,gör ett val , med stöd av andra gruppmedlemmar och läraren, vad man ska göra.

Meta-ämnesresultat studerar kursen är bildandet av följande universella utbildningsverksamhet(UUD).

Regulatorisk UUD:

-definiera Ochformulera syftet med aktiviteten med hjälp av läraren.

- uttala sekvensen av åtgärder.

Studieuttrycka ditt antagande (version) baserat på arbete med arbetsboksillustrationen.

Studiearbete enligt den av läraren föreslagna planen.

Studieskilja sig korrekt, genomförd uppgift, från felaktig.

Lär tillsammans med läraren och andra eleverge emotionellbedömning kamraters verksamhet.

Kognitiv UUD:

Navigera i ditt kunskapssystem:skilja sig nytt av det som redan är känt med hjälp av en lärare.

Få ny kunskap:hitta svarar svara på frågor med hjälp av läromedlet "På vägen till ABC", din livserfarenhet och information från läraren.

Behandla mottagen information:dra slutsatser som ett resultat samarbete hela gruppen.

Behandla mottagen information:jämföra Ochgrupp olika ljud och föremål.

Konvertera information från en form till en annan: komponera stavelser, ord, meningar, texter baserade på bilder, diagram);

Kommunikation UUD:

Kommunicera din position till andra:rita upp din tanke i muntligt tal(i nivå med en mening eller liten text).

MEDlyssna Ochförstå andras tal.

Kom gemensamt överens om reglerna för kommunikation och beteende i skolan och följ dem.

Lär dig att utföra olika roller i en grupp (ledare, artist, kritiker).

Ämnesresultat studerar kursen "På väg till ABC"är bildandet av följande färdigheter

Utvidga förskolebarns horisonter inom ljudområdet - bokstavsanalys ord;

Beskriva objektens egenskaper och känna igen objekten genom deras egenskaper;

Identifiera väsentliga egenskaper hos objekt;

Jämför objekt och fenomen med varandra;

Sammanfatta, dra enkla slutsatser;

Klassificera fenomen, föremål;

Bestäm händelseförloppet;

Bedöm motsatta fenomen;

Ge definitioner av vissa begrepp;

Identifiera funktionella samband mellan begrepp;

Identifiera mönster och rita analogier.

Mekanism för att bedöma förutspådda resultat

De viktigaste mekanismerna för att bedöma förutsägelse av resultat är testning (inmatning och slutlig kontroll).

Blanketter för att summera genomförandet av ytterligare ett allmänt utbildningsprogram

Testning i form av spel: "avgör ljudet elever", "bestäm platsen för ljudet", "hitta den förlorade bokstaven"

Organisatoriskt pedagogiska förutsättningar genomförandet av programmet

Öka effektiviteten av utbildningsaktiviteterstuderar kursen "På väg till ABC" De organisatoriska förutsättningarna för att genomföra dessa klasser är gynnsamma. Nämligen:

    ljust och rymligt klassrum;

    stolar och skrivbord som motsvarar barnens höjd;

    magneter;

    stol och bord för läraren;

    pedagogisk och metodologisk uppsättning författare R. N. Buneeva, E. V. Buneeva, T. R. Kislova "På vägen till ABC" (del 3,4).

    användande multimedia utbildning, som hjälper till att öka intresset för klasser, programmet är sammanställt på grundval av regulatoriska och juridiska krav för utbildning, med hjälp av moderna vetenskapliga och metodologiska tillvägagångssätt för utbildning och med förbehåll för kraven för de sociopsykologiska villkoren för organisationen av utbildningen bearbeta.

    liten gruppstorlek (upp till 12 personer),

Antal timmar per studieår

Programmet för denna kurs är utformat för ett års studier (1 timme per vecka).Lektionerna varar 30 minuter.

Totalt antal timmar som tilldelats för genomförandet av programmet

Programmet är designat för36 timmar

Kursplan

på kursen "På väg till ABC"

(talutveckling och förberedelse för läskunnighet)

Namn på sektioner, ämnen

Antal timmar

Lexikaliskt och grammatiskt arbete

3

Utveckling av sammanhängande tal

5

Utveckling av ljudkultur för tal och fonemisk hörsel

20

Utbildning i ljudstavelseanalys

8

Total:

36

Pedagogisk och tematisk

planerar kursen "På väg till ABC"

(talutveckling och förberedelse för läskunnighet)

p/p

Lektionens ämne

Antal timmar

Ljud och bokstäver. Begreppet "ljud"; artikulationsorgan, sätt att uttala ljud.

Ord. Ljud. Betona ljud i början, slutet och mitten av ett ord.

Ljud [A]. Förtrogenhet med artikulationsorganen, metoder för att uttala ljud och deras symboler.

Ljud [O]. Att lära sig svara på frågor.

Ljud [E]. Differentiering av begreppen "ljud" och "bokstav".

Ljud [I]. Svara på frågor, identifiera logiska inkonsekvenser i en bild eller berättelse.

Ljud [Y]. Betona ljud i slutet och mitten av ett ord.

Ljud [I] - [Y]. Ändra ord genom att ersätta ljud.

Ljud [U]. Konstruktion av fraser och meningar. Akustiska egenskaper, framhäver vokalljud i ett ord.

Ljud [M]. Begreppet "stavelse", ljudanalys av stavelser. Introduktion av klassificeringen av ljud: hårda och mjuka konsonanter. Ljud [M"]

Ljud [N]. Korrelation av bokstäver och ljud. Vokaler och konsonanter. Ljud [N"]. Komponera stavelser med hjälp av konventionella ljudnotationer.

Ljud [P]. Att lära sig att komponera en berättelse utifrån en handlingsbild. Ljud [P"]. Identifiering av hårda och mjuka konsonantljud i ett ord.

Ljud [T]. Sammanställer en beskrivande berättelse. Ljud [T"]. "Läsa" och komponera stavelser och ord med hjälp av symboler.

Ljud [K]. Akustiska egenskaper, framhäver konsonantljud i ett ord. Ljud [K"]. Identifiering av hårda och mjuka, tonande och röstlösa konsonantljud i ett ord.

Ljud [X]. Observation över polysemantiska ord i tal. Ljud [X"]. Bestämning av ljudets position i ett ord.

Ljuder [K] - [X], [K"] - [X"]. Att berika barns ordförråd.

Ljud [F]. Att lära sig att komponera en berättelse utifrån en handlingsbild. Ljud [F"]. Konsekutiv omvandling av ett ord till andra ord genom att upprepade gånger ändra dess ljud och stavelsesammansättning.

Ljud [Y"]. Bestämning av ljudets position i ett ord.

Dubbla ljud. Ljud [Y"O]. Korrelation mellan bokstäver och ljud. Ljud [Y"U]. Ljudanalys stavelser och ord.

Ljud [Y"A]. Ljudanalys av stavelser och ord. Ljud [Y"E]. Detaljerad återberättelse av texten med hjälp av visuellt stöd.

Låter [Y"E], [Y"O], [Y"U], [Y"A]. Korrelation av bokstäver och ljud.

Ljud [L]. Ändra ord genom att ersätta, ordna om ljud eller stavelser. Ljud [L"]. Ändra ord genom att lägga till eller utesluta ljud. Ljud [L] - [Y"]. Återställande av en bruten sekvens av ljud eller stavelser i ett ords struktur.

Ljud [В] och [В"]. Träning av dialogtal. Röstade och röstlösa konsonanter. Ljud [В] - [Ф], [В"] - [Ф"].

Ljud [H"]. Träning i att skriva meningar, konstruera fraser. Ljud [Ш"]. Lära sig att distribuera meningar och lägga till saknade ord.

Låter [Ч"] - [Ш"]. Komponera en berättelse baserad på en serie bilder.

Ljud [B] - [B"]. Sammansättning av direkta och omvända stavelser. Ljud [B] - [P], [B"] - [P"]. Identifiering av hårda och mjuka, tonande och röstlösa konsonantljud i ett ord .

Ljud [D] - [D"]. Komponera ett ord från de studerade ljuden och stavelserna. Ljuden [D] - [T], [D"] - [T"]. Klassificering av ljud: tonande och röstlösa, mjuka och hårda konsonanter.

Ljud]. Deltagande i dialog. Ljud [S"]. Använda nya ord i tal. Ljud [Ts]. "Läsa" och komponera stavelser och ord med hjälp av symboler. Ljud [Ts] - [S], [Ts] - [H"]. Detaljerad träning återberätta text.

Ljud [G] - [G"]. Komponera ord med ett givet antal stavelser. Ljud [G] - [K], [G"] - [K"].

Ljud [Z]. Återställa den brutna sekvensen av stavelser i ett ords struktur. Att komponera stavelser och ord. Ljud [Z"]. Konstruktion av fraser.

Ord med flera betydelser. Klassificering av ljud: visslande konsonanter [Z] - [S], [Z"] - [S"].

Ljud [Ш]. Ljudanalys av sammansättningen av stavelser och ord. Ljud [Ш] - [С], [Ш] - [Ш". Identifiering av skillnader i ljudets (stavelse) sammansättningen av två ord.

Ljud [F]. Utökade ordförråd. Klassificering av ljud: väsande konsonanter [Zh] - [Z], [Zh] - [Sh].

Ljud [R]. Lär dig skriva en berättelse baserad på en serie bilder. Ljud [R"]. "Läsa" och komponera stavelser och ord med hjälp av symboler.

Ljuder [R] - [L], [R"] - [L"]. Identifiera skillnader i ljudsammansättningen (stavelse) av två ord.

Country ABC (allmän lektion). Berikning av ordförråd.

Total:

36 timmar

Innehåll i kursprogrammet "På väg till ABC"

(talutveckling och förberedelse för läskunnighet)

Lexikaliskt och grammatiskt arbete (3 timmar):

    berika barns ordförråd; observation av polysemantiska ord i tal;

    använda nya ord i sitt eget tal (konstruera fraser och meningar).

Utveckling av sammanhängande tal (5 timmar):

    svara på frågor, delta i dialog;

    detaljerad återberättelse av texten med hjälp av visuellt stöd;

    sammanställa en beskrivningshistoria, en berättelse baserad på en handlingsbild eller en serie bilder.

Utveckling av ljudkultur av tal och fonemisk hörsel (20 timmar):

    förtrogenhet med artikulationsorganen, metoder för att uttala ljud, dess symboler;

    förtrogenhet med klassificeringen av ljud: konsonanter och vokaler; hårda och mjuka, tonande och röstlösa konsonanter;

    markera ljud i början, slutet och mitten av ett ord, bestämma positionen för ett ljud i ett ord;

    framhäva vokalljud, konsonantljud, hårda, mjuka, tonande, röstlösa konsonanter i ett ord;

    "läsa" och komponera stavelser och ord med konventionella ljudnoteringar.

Utbildning i ljudstavelseanalys (8 timmar):

    ljudanalys av sammansättningen av stavelser och ord;

    differentiering av begreppen "ljud" och "bokstav";

    korrelation av bokstäver och ljud.

Som ett resultat av arbetet med kursprogrammet, barnmåste :

konstruera fraser och meningar, inklusive med nya ord;

    svara på lärarens frågor;

    återberätta texten i detalj med hjälp av visuellt stöd;

    komponera en muntlig berättelse baserad på en bild, en serie plotbilder;

    markera ljudet i början av ett ord;

    särskilja ljud och bokstäver;

    känna igen och namnge bokstäverna i det ryska alfabetet;

    koppla ihop ljud och stavelser.

Metodstöd

Huvudsakliga träningsformer: grupp, par, individ.

Grundläggande undervisningsmetoder:

    konversation;

    ett spel;

    praktiskt arbete;

    kollektiva, parade och individuella studier.

    Pproblembaserade och situationsanpassade undervisningsmetoder

Utvärderingsmaterial

Testa

Mål: bedömning av nivån på talutvecklingenbarn, avgöra om han/hon träffasåldersnormer.

Testalgoritm:

Förklara för ditt barnuppgift, ge honom möjlighet att slutföra denpå egen hand. Om barnet är förvirrat, hjälp det.Var noga med att berömma honom för hans ansträngningar, även om duinte särskilt nöjd med resultatet.

Längst ner i varje uppgift hittar duen stjärna som behöver målas en viss färg.

    röd - barnet slutförde uppgiftenpå egen hand;

    grön - barnet klarade uppgiften med hjälpen
    vuxen;

    blått - barnet klarade inte uppgiften.

I slutet av varje ämne, räkna antalet stjärnorolika färger för att jämföra resultaten efter ett tag.

Vid sju års ålder ska ett barn:

    kunna jämföra objekt självständigtsinsemellan, nämn några betydandetecken på likhet och skillnad;

    komponera inte en sammanhängande berättelse på egen handmindre än 6-7 meningar;

    komponera berättelser från personlig erfarenhet;

    ändra ord för att bilda nya;

    återberätta noveller;

    uttrycksfullt framföra dikter,förmedla dem innationellt på en mängd olika sättberoende på innehållet;

    använda svåra former korrektbekanta ord;

    använd antonymer i tal (ord medmotsatt betydelse)

    lösa gåtor, förstå bildligtuttryck.

Bibliografi

1. Federal stat utbildningsstandard grundläggande allmän utbildning,

2. Ryska federationens federala lag av den 29 december 2012 nr 273 federal lag "om utbildning i ryska federationen"

3. Order från Ryska federationens utbildningsministerium av den 29 augusti 2013 nr 1008 "Om godkännande av förfarandet för att organisera och genomföra utbildningsaktiviteter i ytterligare allmänna utbildningsprogram"

4. Koncept för utveckling av ytterligare utbildning för barn i Ryska federationen fram till 2020.

5. Resolution från Ryska federationens chefssanitärläkare daterad den 4 juli. 2014 nr 41 "Om godkännande av SanPiN 2.4.4.3172-14" Sanitära och epidemiologiska krav för utformning, innehåll och organisation av driftsättet för utbildningsinstitutioner för ytterligare utbildning för barn.

6. Pedagogisk och metodologisk uppsättning författare R. N. Buneeva, E. V. Buneeva, T. R. Kislova "På vägen till ABC" (del 3,4).

Förklarande anteckning

Det modifierade tilläggsutbildningsprogrammet för att förbereda sig för att lära sig skriva "På vägen till ABC" har en social och pedagogisk inriktning och är sammanställt med utgångspunkt från det statliga programmet "Talutveckling och förberedelse för lärande till läskunnighet", föreslagit av R.N. Buneev, E.V. Buneeva, T.R. Surt för förskoleförberedelse.

Huvudmålet med träning i detta modifierade program är att förbereda barnets hand för att skriva. Utbildningsmaterialet låter dig tillgodogöra dig den visuella bilden av var och en blockera brev, särskilja liknande bokstäver och inte blanda dem, utvecklar färdigheterna för syllabic-ljudanalys och syllabic läsning, uppmärksamhet, minne och fantasi hos barnet.

De viktigaste i systemet för arbete med att förbereda för skrivning är två övningar - spårning längs konturen och skuggning i olika riktningar. Arbete med ljudstavelseanalys av ord kombineras med arbete med talutveckling.

Klasserna är uppbyggda på ett underhållande och lekfullt sätt, vilket gör att barnen framgångsrikt kan bemästra ljudanalys, skilja begreppen "ljud" och "bokstav" och med intresse observera ordens egenskaper och deras användning i tal. Således formas och utvecklas barnets kreativa tänkande, på grundval av vilket ett kunskapssystem om språk gradvis kommer att utvecklas och behovet av att förbättra talet kommer att bildas.

Programmet för förberedelsekursen för undervisning i skrivande "På vägen till ABC" speglar moderna vetenskapliga synpunkter på sätt att organisera utvecklingsutbildning, ger lösningar på problemen med intellektuell och personlig utveckling hos barn, utvecklar deras kognitiva intressen och kreativa tänkande, och hjälper till att bevara och stödja deras hälsa.

Huvuduppgifter kurser är:

1. Utveckling finmotorik händer.

2. Utveckling av minne, uppmärksamhet, kreativitet, fantasi, tänkandes variation.

3. Bildande av metoder för mental handling: analys, syntes, jämförelse, generalisering, uteslutning, modellering, design.

4. Träning i ljudstavelseanalys av ord.

5. Berikning av aktivt, passivt, potentiellt ordförråd; utveckling av talets grammatiska struktur, sammanhängande talfärdigheter baserat på barnets talupplevelse.

6. Utveckling av fonemisk hörsel, förbättring av ljudkulturen för barns tal.

7. Utveckling av barns självständighet och initiativförmåga, fostrar i varje barn en känsla av självkänsla, självrespekt, lust till aktivt arbete och kreativitet.

Det modifierade programmet för förberedelsekursen för undervisning i skrivande "På vägen till ABC" tar hänsyn till ålder och psykologiska egenskaper barn 5,5 - 6,5 år, ger 3 lektioner per vecka, totalt 84 lektioner per år.

Implementering av innehållet i det modifierade programmet är möjligt på grundval av den pedagogiska och metodologiska uppsättningen av författare R.N. Buneeva, E.V. Buneeva, O.V. Pronina ”Våra copybooks” (del 1,2). En manual för att förbereda för att lära sig skriva ”Våra skrivböcker” används parallellt med manualen ”På väg till ABC” (del 3.4).

Tematisk plan

(förberedelse för undervisning i skrivande)

(förberedelse för undervisning i skrivande)

1.

Att berika barns ordförråd; observation av polysemantiska ord i tal;

Använda nya ord i ditt eget tal (konstruera fraser och meningar).

Svara på frågor, delta i dialog;

Detaljerad återberättelse av texten med hjälp av visuellt stöd; sammanställa en beskrivande berättelse, en berättelse baserad på en handlingsbild eller en serie bilder.

Introduktion till klassificering av ljud: konsonanter och vokaler; hårda och mjuka, tonande och röstlösa konsonanter;

Isolera ljud i början, slutet och mitten av ett ord, bestämmer ljudets position i ett ord;

Identifiering av vokalljud, konsonantljud, hårda, mjuka, tonande, röstlösa konsonanter i ett ord;

- "läsa" och komponera stavelser och ord med konventionella ljudnoteringar.

Ljudanalys av sammansättningen av stavelser och ord;

Differentiering av begreppen "ljud" och "bokstav";

Korrelation av bokstäver och ljud.

skuggning, spårning längs konturen.

Som ett resultat av arbetet med kursprogrammet, barn måste:

Konstruera fraser och meningar, inklusive med nya ord;

Svara på lärarens frågor;

Komponera en muntlig berättelse baserad på en bild, en serie plotbilder;

Betona ljudet i början av ett ord;

Skilja mellan ljud och bokstäver;

Känna igen och namnge bokstäverna i det ryska alfabetet;

Kombinera ljud till stavelser.

Bibliografi:

1. Utbildningssystem ”Skola 2100”. Samling av program. Förskoleutbildning. Grundskola/ Under vetenskaplig. ed. DI. Feldstein. – M.: Balass, 2008.

2. R.N. Buneev, E.V. Buneva, O.V. Pronina. Våra copybooks: En guide till att förbereda sig för att lära sig skriva för barn 5-6 (7) år (del 1, 2).

jag godkänner

metodolog för betalda kurser

S.V. Baryshnikova

"_____"____________2012

"På väg till ABC"

(förberedelse för undervisning i skrivande)

för oktober

Lektionens ämne

timmar

datum

oktober

Ljud och bokstäver. Differentiering av begreppen "ljud" och "bokstav".

Ljud, deras symboler. Orientering i att skriva anteckningsböcker.

Ljud [A], bokstav A. Kläckning.

Ljud [O], bokstav O. Spåra bokstaven längs konturen.

Ljud [E], bokstav E. Kläckning.

Ljud [I], bokstav I. Rita ritningar, mönster, färglägga givna konturer.

Ljud [Y], bokstaven Y. Kläckning, färgning av givna konturer.

Låter [I], [Y]. Bokstäverna Y, I, A, O, E. Isolering av vokalljud i ett ord.

Ljud [U], bokstav U. Utveckling av finmotorik i händerna.

Vokalljud och bokstäver. Bokstäverna Y, I, A, O, E. Isolering av ljud i början, slutet och mitten av ett ord.

Ljud [M], bokstav M. Klassificering av ljud: konsonanter och vokaler.

Hårda och mjuka konsonanter. Ljud [M"].

jag godkänner

metodolog för betalda kurser

S.V. Baryshnikova

"_____"____________2012

Kalender och tematisk planering av kursen

"På väg till ABC"

(förberedelse för undervisning i skrivande)

i november

Lektionens ämne

timmar

datum

november

Ljud [N], [N"]. Bokstaven N. Kläckning i olika riktningar.

Bokstäverna N, M. Användning av nya ord i tal.

Ljud [P], bokstaven P. Rita ritningar, mönster, färglägga givna konturer.

Ljud [P], bokstaven P. Spårmönster och skuggning i olika riktningar.

Ljud [P"]. Bokstäverna P, N, M, vokaler. Svar på frågor, dialog.

Ljud [T], [T"]. Bokstav T. Spår längs konturen.

Ljud [T], [T"]. Bokstav T. Färgläggning av givna konturer, skuggning i olika riktningar.

Vokaler och konsonanter ljud och bokstäver. Bokstäverna T, P, N, M.

Bokstäverna T, P, N, M. Utveckling av sammanhängande tal.

Ljud [K], [K"]. Bokstäverna K, T. Kläckning i olika riktningar.

Ljud [K], [K"]. Bokstäver K, T. Kopiera bilder.

Stavelser med bokstäverna K, T. Kontur.

jag godkänner

metodolog för betalda kurser

S.V. Baryshnikova

"_____"____________2012

Kalender och tematisk planering av kursen

"På väg till ABC"

(förberedelse för undervisning i skrivande)

för december

december

Stavelser med bokstäverna K, T. Utveckling av sammanhängande tal.

Ljud [X], [X"] Bokstav X. Utveckling av sammanhängande tal.

Bokstäverna X, K, N, T, P, M. Utveckling av sammanhängande tal, dialog.

Bokstäverna X, K, N, T, P, M. Ljudanalys av sammansättningen av stavelser och ord.

Ljuder [K] - [X], [K"] - [X"]. Stavelser med bokstäverna K, X, ljudanalys.

Ljud [F], [F"]. Bokstav F. Rita ritningar, mönster, färglägga givna konturer.

Stavelser med bokstaven F. Konstruktion av fraser och meningar.

Stavelser och ord med bokstaven F. Ljudanalys.

Ljud [Y"]. Bokstäverna Y och I. Kläckning i olika riktningar.

Ljud [Y"]. Bokstäverna Y och I. Rita ritningar, spåra längs konturen.

Ljud [Y"O]. Bokstaven E. Tracing och färgläggning av givna konturer.

Ljud [Y"U]. Bokstaven Y. Utveckling av finmotorik i handen.

jag godkänner

metodolog för betalda kurser

S.V. Baryshnikova

"_____"____________2012

Kalender och tematisk planering av kursen

"På väg till ABC"

(förberedelse för undervisning i skrivande)

för januari

januari

Ljud [Y"A]. Bokstaven Y. Konstruktion av fraser och meningar.

Ljud [Y"E]. Bokstaven E. Tracing och färgläggning av givna konturer.

Låter [Y"E], [Y"O], [Y"U], [Y"A]. Bokstäverna E, E, Yu, Z.

Bokstäverna E, E, Y, Y. Ord med bokstäverna E, E, Yu, I. Konstruktion av fraser och meningar.

Ljud [L]. Bokstaven L. Kopiera ritningar och mönster.

Ljud [L]. Bokstaven L. Färgläggning av givna konturer, skuggning i olika riktningar

Ljud [L"]. Bokstäverna L, Y. Övning för att utveckla finmotoriken i handen.

Ljud [L] - [Y"]. Stavelser och ord med studerade bokstäver, ljudanalys.

Ljud [В], [В"]. Bokstav В. Kläckning i olika riktningar.

Ljud [В], [В"]. Bokstav В. Övningar för utveckling av finmotorik i handen.

Tonade och röstlösa konsonantljud [V] - [F], [V"] - [F"]. Bokstäverna B, F.

Bokstäverna V, F. Utveckling av sammanhängande tal.

jag godkänner

metodolog för betalda kurser

S.V. Baryshnikova

"_____"____________2012

Kalender och tematisk planering av kursen

"På väg till ABC"

(förberedelse för undervisning i skrivande)

för februari

februari

Ljud [Ch "]. Bokstav Ch. Spårning längs konturen, skuggning.

Ljud [Ш"]. Bokstav Ш. Spårning längs konturen.

Låter [Ч"] -[Ш"]. Ljudanalys av sammansättningen av stavelser och ord.

Ljud [B], [B"]. Bokstav B. Spåra och färga givna konturer.

Ljud [B] - [P], [B"] - [P"]. Bokstäverna B, P. Utveckling av finmotorik i handen.

Ljud [D], [D"] Bokstaven D. Kläckning i olika riktningar.

Låter [D] - [T], [D"] - [T"]. Bokstäverna D, T.

Ljud]. Bokstav C. Övning för att utveckla finmotoriken i handen.

Ljud]. Bokstaven C. Rita mönster, skuggning åt olika håll.

Ljud [S"]. Bokstäverna S, E, O. Anrikning av barns ordförråd.

Ljud [Ts]. Bokstaven C. Kläckning i olika riktningar.

Ljud [Ts] - [S] - [H"]. Bokstäver Ch, Shch, S. Utveckling av finmotorik i handen.

jag godkänner

metodolog för betalda kurser

S.V. Baryshnikova

"_____"____________2012

Kalender och tematisk planering av kursen

"På väg till ABC"

(förberedelse för undervisning i skrivande)

för mars

Mars

Ljud [G], [G"]. Bokstaven G. Spåra och färga givna konturer.

Låter [G] - [K], [G"] - [K"]. Bokstäverna G, K. Utveckling av finmotorik i handen.

Ljud [Z]. Bokstaven Z. Kläckning i olika riktningar.

Ljud [Z]. Bokstaven Z. Kopiera ritningar, spåra mönster.

Ljud [Z"]. Ljudanalys av sammansättningen av stavelser och ord med studerade bokstäver.

Visslande konsonantljud [Z] - [S], [Z"] - [S"]. Bokstäverna Z, S, V.

Bokstäverna Z, S, V. Ritningsmönster. Kläckning åt olika håll.

Bokstäverna Z, S, V. Utveckling av sammanhängande tal.

Ljud [Ш]. Bokstaven Sh. Konstruktion av fraser och meningar.

Ljud [Ш] - [С] - [Ш"]. Bokstäverna Ш, Ш, С, Ц. Spåra längs konturen.

Ljud [Ш] - [С] - [Ш"] Bokstäverna Ш, Ш, С, Ц. Övningar för utveckling av finmotorik i handen.

Ljud [F]. Bokstav Z. Övning för att utveckla finmotoriken i handen.

jag godkänner

metodolog för betalda kurser

S.V. Baryshnikova

"_____"____________2012

Kalender och tematisk planering av kursen

"På väg till ABC"

(förberedelse för undervisning i skrivande)

för april

april

Ljud [F]. Bokstaven Z. Rita och spåra mönster.

Väsande konsonantljud [Zh] - [Z] - [Sh] Bokstäverna Zh, Sh, Z. Dialog.

Ljud [P], [P"] Bokstav R. Utveckling av finmotorik i handen.

Bokstäverna R, Y. Övning för att utveckla finmotoriken i handen.

Bokstäverna R, Y. Ljudanalys av stavelser och ord.

Ljuder [R] - [L], [R"] - [L"]. Bokstäverna R, L. Sammanställning av en beskrivande berättelse.

Rita ritningar, mönster, färglägga givna konturer.

Rita halvovaler och vågiga linjer. Reproduktion av ritningar och mönster från minnet.

Kläckning åt olika håll.

Kläckning åt olika håll. Utveckling av finmotorik.

Country ABC (allmän lektion).

Ladda ner:


Förhandsvisning:

Förklarande anteckning

Till det modifierade kursprogrammet "På väg till ABC"

(förberedelse för undervisning i skrivande)

Det modifierade tilläggsutbildningsprogrammet för att förbereda sig för att lära sig skriva "På vägen till ABC" har en social och pedagogisk inriktning och är sammanställt med utgångspunkt från det statliga programmet "Talutveckling och förberedelse för lärande till läskunnighet", föreslagit av R.N. Buneev, E.V. Buneeva, T.R. Surt för förskoleförberedelse.

Huvudmålet med träning i detta modifierade program är att förbereda barnets hand för att skriva. Utbildningsmaterialet låter dig behärska den visuella bilden av varje tryckt bokstav, särskilja liknande bokstäver och inte blanda ihop dem, utvecklar färdigheterna för stavelse-ljudanalys och stavelseläsning, uppmärksamhet, minne och fantasi hos barnet.

De viktigaste i systemet för arbete med att förbereda för skrivning är två övningar - spårning längs konturen och skuggning i olika riktningar. Arbete med ljudstavelseanalys av ord kombineras med arbete med talutveckling.

Klasserna är uppbyggda på ett underhållande och lekfullt sätt, vilket gör att barnen framgångsrikt kan bemästra ljudanalys, skilja begreppen "ljud" och "bokstav" och med intresse observera ordens egenskaper och deras användning i tal. Således formas och utvecklas barnets kreativa tänkande, på grundval av vilket ett kunskapssystem om språk gradvis kommer att utvecklas och behovet av att förbättra talet kommer att bildas.

Programmet för förberedelsekursen för undervisning i skrivande "På vägen till ABC" speglar moderna vetenskapliga synpunkter på sätt att organisera utvecklingsutbildning, ger lösningar på problemen med intellektuell och personlig utveckling hos barn, utvecklar deras kognitiva intressen och kreativa tänkande, och hjälper till att bevara och stödja deras hälsa.

Huvuduppgifter kurser är:

  1. Utveckling av finmotorik i handen.
  2. Utveckling av minne, uppmärksamhet, kreativitet, fantasi, tänkandes variation.
  3. Bildande av metoder för mental handling: analys, syntes, jämförelse, generalisering, uteslutning, modellering, design.
  4. Undervisa ljudstavelseanalys av ord.
  5. Berikning av aktivt, passivt, potentiellt ordförråd; utveckling av talets grammatiska struktur, sammanhängande talfärdigheter baserat på barnets talupplevelse.

6. Utveckling av fonemisk hörsel, förbättring av ljudkulturen för barns tal.

7. Utveckling av barns självständighet och initiativförmåga, fostrar i varje barn en känsla av självkänsla, självrespekt, lust till aktivt arbete och kreativitet.

Det modifierade programmet för förberedelsekursen för undervisning i skrivande "På vägen till ABC" tar hänsyn till ålder och psykologiska egenskaper hos barn i åldrarna 5,5 – 6,5 år, ger 3 lektioner per vecka, totalt 84 lektioner per år.

Implementering av innehållet i det modifierade programmet är möjligt på grundval av den pedagogiska och metodologiska uppsättningen av författare R.N. Buneeva, E.V. Buneeva, O.V. Pronina ”Våra copybooks” (del 1,2). En manual för att förbereda för att lära sig skriva ”Våra skrivböcker” används parallellt med manualen ”På väg till ABC” (del 3,4).

Tematisk plan

utbildning på kursen "På väg till ABC"

(förberedelse för undervisning i skrivande)

(förberedelse för undervisning i skrivande)

  1. Lexikalt och grammatiskt arbete (10 timmar):

Att berika barns ordförråd; observation av polysemantiska ord i tal;

Använda nya ord i ditt eget tal (konstruera fraser och meningar).

2. Utveckling av sammanhängande tal (9 timmar):

Svara på frågor, delta i dialog;

Detaljerad återberättelse av texten med hjälp av visuellt stöd; sammanställa en beskrivande berättelse, en berättelse baserad på en handlingsbild eller en serie bilder.

3. Utveckling av ljudkultur för tal och fonemisk hörsel (15 timmar):

Introduktion till klassificering av ljud: konsonanter och vokaler; hårda och mjuka, tonande och röstlösa konsonanter;

Isolera ljud i början, slutet och mitten av ett ord, bestämmer ljudets position i ett ord;

Identifiering av vokalljud, konsonantljud, hårda, mjuka, tonande, röstlösa konsonanter i ett ord;

- "läsa" och komponera stavelser och ord med konventionella ljudnoteringar.

4. Utbildning i ljudstavelseanalys (10 timmar):

Ljudanalys av sammansättningen av stavelser och ord;

Differentiering av begreppen "ljud" och "bokstav";

Korrelation av bokstäver och ljud.

5. Arbeta med att utveckla finmotoriken i handen (40 timmar) -skuggning, spårning längs konturen.

Som ett resultat av arbetet med kursprogrammet, barn måste:

Konstruera fraser och meningar, inklusive med nya ord;

Svara på lärarens frågor;

Komponera en muntlig berättelse baserad på en bild, en serie plotbilder;

Betona ljudet i början av ett ord;

Skilja mellan ljud och bokstäver;

Känna igen och namnge bokstäverna i det ryska alfabetet;

Kombinera ljud till stavelser.

Bibliografi:

  1. Utbildningssystem "Skola 2100". Samling av program. Förskoleutbildning. Grundskola / Under vetenskaplig. ed. DI. Feldstein. – M.: Balass, 2008.
  2. R.N. Buneev, E.V. Buneva, O.V. Pronina. Våra copybooks: En guide till att förbereda sig för att lära sig skriva för barn 5-6 (7) år (del 1, 2).

jag godkänner

Betald kurser metodolog

S.V. Baryshnikova

"_____"____________2012

Kalender och tematisk planering av kursen

"På väg till ABC"

(förberedelse för undervisning i skrivande)

för oktober

p/p

Lektionens ämne

Överste

timmar

datum

oktober

Ljud och bokstäver. Differentiering av begreppen "ljud" och "bokstav".

Ljud, deras symboler. Orientering i att skriva anteckningsböcker.

Ljud [A], bokstav A. Kläckning.

Ljud [O], bokstav O. Spåra bokstaven längs konturen.

Ljud [E], bokstav E. Kläckning.

Ljud [I], bokstav I. Rita ritningar, mönster, färglägga givna konturer.

Ljud [Y], bokstaven Y. Kläckning, färgning av givna konturer.

Låter [I], [Y]. Bokstäverna Y, I, A, O, E. Isolering av vokalljud i ett ord.

Ljud [U], bokstav U. Utveckling av finmotorik i händerna.

Vokalljud och bokstäver. Bokstäverna Y, I, A, O, E. Isolering av ljud i början, slutet och mitten av ett ord.

Ljud [M], bokstav M. Klassificering av ljud: konsonanter och vokaler.

Hårda och mjuka konsonanter. Ljud [M"].

jag godkänner

Betald kurser metodolog

S.V. Baryshnikova

"_____"____________2012

Kalender och tematisk planering av kursen

"På väg till ABC"

(förberedelse för undervisning i skrivande)

i november

p/p

Lektionens ämne

Överste

timmar

datum

november

Ljud [N], [N"]. Bokstaven N. Kläckning i olika riktningar.

Bokstäverna N, M. Användning av nya ord i tal.

Ljud [P], bokstaven P. Rita ritningar, mönster, färglägga givna konturer.

Ljud [P], bokstaven P. Spårmönster och skuggning i olika riktningar.

Ljud [P"]. Bokstäverna P, N, M, vokaler. Svar på frågor, dialog.

Ljud [T], [T"]. Bokstav T. Spår längs konturen.

Ljud [T], [T"]. Bokstav T. Färgläggning av givna konturer, skuggning i olika riktningar.

Vokaler och konsonanter ljud och bokstäver. Bokstäverna T, P, N, M.

Bokstäverna T, P, N, M. Utveckling av sammanhängande tal.

Ljud [K], [K"]. Bokstäverna K, T. Kläckning i olika riktningar.

Ljud [K], [K"]. Bokstäver K, T. Kopiera bilder.

Stavelser med bokstäverna K, T. Kontur.

jag godkänner

Betald kurser metodolog

S.V. Baryshnikova

"_____"____________2012

Kalender och tematisk planering av kursen

"På väg till ABC"

(förberedelse för undervisning i skrivande)

för december

december

Stavelser med bokstäverna K, T. Utveckling av sammanhängande tal.

Ljud [X], [X"] Bokstav X. Utveckling av sammanhängande tal.

Bokstäverna X, K, N, T, P, M. Utveckling av sammanhängande tal, dialog.

Bokstäverna X, K, N, T, P, M. Ljudanalys av sammansättningen av stavelser och ord.

Ljuder [K] - [X], [K"] - [X"]. Stavelser med bokstäverna K, X, ljudanalys.

Ljud [F], [F"]. Bokstav F. Rita ritningar, mönster, färglägga givna konturer.

Stavelser med bokstaven F. Konstruktion av fraser och meningar.

Stavelser och ord med bokstaven F. Ljudanalys.

Ljud [Y"]. Bokstäverna Y och I. Kläckning i olika riktningar.

Ljud [Y"]. Bokstäverna Y och I. Rita ritningar, spåra längs konturen.

Ljud [Y"O]. Bokstaven E. Tracing och färgläggning av givna konturer.

Ljud [Y"U]. Bokstaven Y. Utveckling av finmotorik i handen.

jag godkänner

Betald kurser metodolog

S.V. Baryshnikova

"_____"____________2012

Kalender och tematisk planering av kursen

"På väg till ABC"

(förberedelse för undervisning i skrivande)

för januari

januari

Ljud [Y"A]. Bokstaven Y. Konstruktion av fraser och meningar.

Ljud [Y"E]. Bokstaven E. Tracing och färgläggning av givna konturer.

Låter [Y"E], [Y"O], [Y"U], [Y"A]. Bokstäverna E, E, Yu, Z.

Bokstäverna E, E, Y, Y. Ord med bokstäverna E, E, Y, Y. Konstruktion av fraser och meningar.

Ljud [L]. Bokstaven L. Kopiera ritningar och mönster.

Ljud [L]. Bokstaven L. Färgläggning av givna konturer, skuggning i olika riktningar

Ljud [L"]. Bokstäverna L, Y. Övning för att utveckla finmotoriken i handen.

Ljud [L] - [Y"]. Stavelser och ord med studerade bokstäver, ljudanalys.

Ljud [В], [В"]. Bokstav В. Kläckning i olika riktningar.

Ljud [В], [В"]. Bokstav В. Övningar för utveckling av finmotorik i handen.

Tonade och röstlösa konsonantljud [V] - [F], [V"] - [F"]. Bokstäverna B, F.

Bokstäverna V, F. Utveckling av sammanhängande tal.

jag godkänner

Betald kurser metodolog

S.V. Baryshnikova

"_____"____________2012

Kalender och tematisk planering av kursen

"På väg till ABC"

Ljud [B], [B"]. Bokstav B. Spåra och färga givna konturer.

Ljud [B] - [P], [B"] - [P"]. Bokstäverna B, P. Utveckling av finmotorik i handen.

Ljud [D], [D"] Bokstaven D. Kläckning i olika riktningar.

Låter [D] - [T], [D"] - [T"]. Bokstäverna D, T.

Ljud]. Bokstav C. Övning för att utveckla finmotoriken i handen.

Ljud]. Bokstaven C. Rita mönster, skuggning åt olika håll.

Ljud [S"]. Bokstäverna S, E, O. Anrikning av barns ordförråd.

Ljud [Ts]. Bokstaven C. Kläckning i olika riktningar.

Ljud [Ts] - [S] - [H"]. Bokstäver Ch, Shch, S. Utveckling av finmotorik i handen.

jag godkänner

Betald kurser metodolog

S.V. Baryshnikova

"_____"____________2012

Kalender och tematisk planering av kursen

"På väg till ABC"

(förberedelse för undervisning i skrivande)

för mars

Mars

Ljud [G], [G"]. Bokstaven G. Spåra och färga givna konturer.

Låter [G] - [K], [G"] - [K"]. Bokstäverna G, K. Utveckling av finmotorik i handen.

Ljud [Z]. Bokstaven Z. Kläckning i olika riktningar.

Ljud [Z]. Bokstaven Z. Kopiera ritningar, spåra mönster.

Ljud [Z"]. Ljudanalys av sammansättningen av stavelser och ord med studerade bokstäver.

Visslande konsonantljud [Z] - [S], [Z"] - [S"]. Bokstäverna Z, S, V.

Bokstäverna Z, S, V. Ritningsmönster. Kläckning åt olika håll.

Bokstäverna Z, S, V. Utveckling av sammanhängande tal.

Ljud [Ш]. Bokstaven Sh. Konstruktion av fraser och meningar.

Ljud [Ш] - [С] - [Ш"]. Bokstäverna Ш, Ш, С, Ц. Spåra längs konturen.

Ljud [Ш] - [С] - [Ш"] Bokstäverna Ш, Ш, С, Ц. Övningar för utveckling av finmotorik i handen.

Ljud [F]. Bokstav Z. Övning för att utveckla finmotoriken i handen.

jag godkänner

Betald kurser metodolog

S.V. Baryshnikova

"_____"____________2012

Kalender och tematisk planering av kursen

"På väg till ABC"

(förberedelse för undervisning i skrivande)

för april

april

Ljud [F]. Bokstaven Z. Rita och spåra mönster.

Väsande konsonantljud [Zh] - [Z] - [Sh] Bokstäverna Zh, Sh, Z. Dialog.

Ljud [P], [P"] Bokstav R. Utveckling av finmotorik i handen.

Bokstäverna R, Y. Övning för att utveckla finmotoriken i handen.

Bokstäverna R, Y. Ljudanalys av stavelser och ord.

Ljuder [R] - [L], [R"] - [L"]. Bokstäverna R, L. Sammanställning av en beskrivande berättelse.

Rita ritningar, mönster, färglägga givna konturer.

Rita halvovaler och vågiga linjer. Reproduktion av ritningar och mönster från minnet.

Kläckning åt olika håll.

Kläckning åt olika håll. Utveckling av finmotorik.

Country ABC (allmän lektion).


En manual om talutveckling och förberedelser för att lära sig läsa och skriva för barn 4-5 år gamla är den första länken i en kontinuerlig kurs i ryska språket, läsningen och litteraturen (serien "Fritt sinne", författarna R.N. Buneev , E.V. Buneeva, O.V.. Pronin), inträde integrerad del ingår Utbildningssystem"Skola 2100"
Organisationen och tekniken för arbetet för denna handbok presenteras i metodrekommendationerna.
Manualen kan användas för klasser med förskolebarn på dagis, logopedgrupper, utbildningsinstitutioner, såväl som för individuellt arbete av föräldrar med barn. Alla texter som ingår i denna handbok är inte avsedda för barn att läsa, de läses av vuxna (lärare, föräldrar).

Exempel.
Men Little Fox tror att du behöver ett huvud för att lukta, ögon för att andas, öron för att se, händer för att gå. Håller du med honom? Varför? Förklara.

Säg mig vad Little Fox säger om hösten är korrekt och vad som är fel:
– Höstmånaderna är februari, juni och mars.
– Höstmånaderna är september, oktober och november.
– På hösten är vädret klart, soligt, varmt.
– På hösten är vädret kallt, regnigt, molnigt.
– På hösten bär barn panamahattar, shorts och sandaler.
– På hösten bär barn regnrockar, jackor och stövlar.


Gratis nedladdning e-bok i ett bekvämt format, titta och läs:
Ladda ner boken På vägen till ABC, En manual för förskolebarn 4-6 år, Del 1, Buneev R.N., Buneeva E.V., Kislova T.R., 2005 - fileskachat.com, snabb och gratis nedladdning.

  • Visuellt material för att komponera meningar och muntliga berättelser, Bilaga till manualen för förskolebarn På väg till ABC, Buneev R.N., Buneeva E.V., Kislova T.R., 2009
  • Skogshistorier, På vägen till ABC, Buneev R.N., Buneeva E.V., Kislova T.R.
  • Skogshistorier på väg till ABC, Buneev R.N., Buneeva E.V., Kislova T.R., 2012
  • Talutveckling, Manual för förskolebarn, del 2, Buneev R.N., Buneeva E.V., Kislova T.R., 2005

Följande läroböcker och böcker:

Andra böcker av författaren:

bokBeskrivningÅrPrisBoktyp
2017 41 pappersbok
Denna manual vänder sig till förskolebarn som kan läsa. Huvudsyftet med boken är att odla intresset för läsning, förbättra dess kvalitet och förbättra läsförståelsen. I manualen... - Tentamen, Förskoleutbildning. Lek och läs 2017 41 pappersbok
På väg till ABC. Handledning. Talutveckling hos förskolebarn (6-7(8) år). Del 5Handledning De 5 delarna är avsedda för talutveckling av barn 6–7(8) år (för klasser med logoped). Det är en integrerad del av utbildningskomplexet "På väg till ABC" för förskolebarn och... - Balass, Utbildningssystem "Skola 2100". Program "Kindergarten 2100" 2018 309 pappersbok

Se även i andra ordböcker:

    Författare, född 30 oktober 1821 i Moskva, död 29 januari 1881 i S:t Petersburg. Hans far, Mikhail Andreevich, gift med dottern till en köpman, Marya Fedorovna Nechaeva, ockuperade positionen som läkare vid Mariinsky Hospital för de fattiga. Upptagen på sjukhuset och... ...

    Förste allrysk kejsare; född den 30 maj 1672 från tsar Alexei Mikhailovichs andra äktenskap med Natalya Kirillovna Naryshkina, en elev till bojaren A.S. Matveev. Tvärtemot de legendariska berättelserna om Krekshin fortsatte utbildningen av unge P. ... ... Stort biografiskt uppslagsverk

    Den första allryska kejsaren, född den 30 maj 1672 från tsar Alexei Mikhailovichs andra äktenskap med Natalya Kirillovna Naryshkina, en elev till bojaren A.S. Matveev. Tvärtemot de legendariska berättelserna om Krekshin fortsatte utbildningen av unge P. ... ... encyklopedisk ordbok F. Brockhaus och I.A. Ephron

    rysk politisk aktivist. Släkte. 1852 i en adlig familj i Kazanprovinsen; genomgått en kurs vid Kazan Institute for Noble Maidens; 1870 gifte hon sig med rättsutredaren Filippov, 1871 lämnade hon honom för... ... Stort biografiskt uppslagsverk

    Telegraf- (Telegraf) Definition av telegraf, typer av telegraf Definition av telegraf, typer av telegraf, telegraf i vår tid Innehåll Innehåll Definition Primitiva kommunikationstyper: eld, rök och reflekterat ljus Optiskt Första stegen Heliograf Hookes telegraf... ... Investor Encyclopedia

    Fonvizin D.I. Fonvizin Denis Ivanovich (1744 1792) rysk författare, dramatiker, publicist. Aforismer, citerar Fonvizin D.I. biografi Gudskelov att det inte finns några skyldigheter på lögner! När allt kommer omkring, var skulle vi alla bli ruinerade! Leden börjar och slutar... Konsoliderad encyklopedi av aforismer

    Epikuros- Epicurus, son till Neocles och Chaerestrata, en atenare från Gargettas deme, från familjen Philaids (som rapporterats av Metrodor i boken On Nobility). Han växte upp på Samos, där det fanns en bosättning av atenarna (många människor skriver om detta, inklusive Heraclides i Abridged by Sotion), och... Om berömda filosofers liv, läror och talesätt

    Den första allryska kejsaren, född den 30 maj 1672 från tsar Alexei Mikhailovichs andra äktenskap med Natalya Kirillovna Naryshkina, en elev till boyar A.S. Matveeva. I motsats till de legendariska berättelserna om Krekshin, fortsatte utbildningen av unge Peter... ... Biografisk ordbok

    Smeshariki ... Wikipedia

    Sida med bokstaven D från "The ABC in Pictures" av A. N. Benois (1904) Rysk pre-reform ortografi (ofta pre-revolutionär ortografi) ortografi av det ryska språket, i kraft före dess reform 1918 och senare bevarad i ... ... Wikipedia

    Sida med bokstaven D från "The ABC in Pictures" av A. N. Benois (1904) Rysk pre-reform ortografi (oftare pre-revolutionär ortografi) ortografi av det ryska språket, i kraft före reformen 1918 och senare bevarad i emigrantpublikationer .... ... Wikipedia



topp